2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wenezuela: zwolennicy rządu pobili deputowanych opozycji

Ocena: 0
526

Wenezuelscy biskupi i duchowni ostro skrytykowali ostatnie ataki zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro i policji na opozycję. Napiętnowali szczególnie zaatakowanie 5 lipca przez sympatyków prezydenta członków parlamentu w jego siedzibie.

fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

W tym dniu przypadało święto narodowe Wenezueli, upamiętniające ogłoszenie 5 lipca 1811 r. jej niepodległości.

Arcybiskup Caracas kard. Jorge Urosa stwierdził, że obecny prezydent prowadzi "wojnę przeciwko narodowi", a w wydanym z okazji święta państwowego liście biskupi napisali, że w kraju panuje sytuacja notorycznego "łamania praw człowieka i wartości demokratycznych".

Od kwietnia br. na ulicach wenezuelskich miast w protestach przeciwko dyktatorskim rządom Nicolasa Maduro poniosło śmierć ponad 90 osób. W środę 5 lipca prawie stu zwolenników rządu wtargnęło niespodziewanie do kontrolowanego przez opozycję parlamentu i pobiło co najmniej 5 deputowanych i 7 pracowników parlamentu. Kilka minut wcześniej tradycyjnie odczytano oryginał rękopisu sprzed ponad 200 lat, ogłaszający niepodległość kraju. Na czele atakujących stał wiceprezydent Tareck El Aissami. Okupacja obiektu zakończyła się po ośmiu godzinach.

– Niewielka grupa osób, opłacanych przez rząd, weszła do tego budynku, aby zawłaszczyć nie deputowanych i dziennikarzy, ale raczej suwerenność narodu wenezuelskiego i naszą demokrację – skomentował całe zajście przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Julio Borges.

Napaść na parlament ostro potępiły również rządy Kolumbii Meksyku, Argentyny, Brazylii, Urugwaju, Paragwaju, Peru i Chile, a ambasador Wielkiej Brytanii w Caracas John Saville określił to wydarzenie jak "groteskowy atak" aktywistów chavistowskich [zwolenników zmarłego przed laty poprzednika obecnego prezydenta – Hugo Chaveza].

Potępiając to zdarzenie prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos podkreślił, że "niezbędne jest rozwiązanie wynegocjonowane i pokojowe". A jego peruwiański kolega Pedro Pablo Kuczynski zaznaczył, że kryzys humanitarny i polityczny w Wenezueli "należy przezwyciężyć, przestrzegając praw człowieka i instytucji demokratycznych". Również szefowie i rządy kilku innych państw latynoskich potępili stanowczo deptanie praw i demokracji w Wenezueli.

Pomimo posiadania bogatych złóż ropy naftowej Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym. Problemy zaostrzyły się z powodu spadków cen ropy i gazu na światowych rynkach. Galopującej inflacji towarzyszą dotkliwe braki towarów, korupcja i przestępczość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter