4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wenezuela: opozycja wzywa do kolejnych protestów

Ocena: 0
171

W Wenezueli już od miesiąca trwa mobilizacja przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro; opozycja wezwała obywateli, by w poniedziałek 1 maja po raz kolejny wyszli na ulice i protestowali "przeciwko dyktaturze".

fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Opozycja nie zamierza odpuścić, mimo że od początku kwietnia w demonstracjach zginęło już 28 osób.

– Chcemy zwołać cały naród Wenezueli, w 24 stanach, przeciwko dyktaturze – oświadczył w sobotę Freddy Guevara, który jest wiceszefem parlamentu, jedynej instytucji publicznej w Wenezueli zdominowanej przez opozycję.

"Spokojnie lecz stanowczo przemaszerujemy aż pod siedziby Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Wyborczej", które są usłużne wobec rządu – oświadczył. Zapowiedział, że w poniedziałek opozycja chce zorganizować wiele równoczesnych demonstracji w Caracas i w największych miastach kraju.

Od początku kwietnia przeciwnicy prezydenta wychodzą na ulice i domagają się przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych przed końcem kadencji Maduro, która upływa w grudniu 2018 roku.

Według sondaży siedmiu na dziesięciu Wenezuelczyków chciałoby odejścia Maduro ze stanowiska prezydenta kraju, który mimo bogatych złóż ropy naftowej jest pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym. Problemy zaostrzyły się z powodu spadków cen tego surowca. W Wenezueli inflacja bije światowe rekordy i w tym roku według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego przekroczy 750 proc. Występują dotkliwe braki podstawowych towarów, szerzy się przestępczość.

Podczas gdy opozycja oskarża rząd o represje, Maduro zarzuca jej "dokonywanie aktów terroru", by ułatwić zamach stanu i doprowadzić do zagranicznej interwencji pod egidą USA.

Ostatni kryzys spowodowało przejęcie pod koniec marca przez Sąd Najwyższy uprawnień kontrolowanego przez opozycję parlamentu. Po 48 godzinach sąd wycofał się z tego, ale nie zapobiegło to nowej fali gwałtownych protestów.

Na konferencji prasowej w samolocie lecącym z Kairu do Rzymu papież Franciszek powiedział w sobotę wieczorem, że Watykan jest gotów pełnić rolę mediatora podczas kryzysu w Wenezueli, ale "na jasnych warunkach". Nie określił, o jakie warunki chodzi.

Papież ocenił, że wenezuelska opozycja jest podzielona w sprawie możliwości wznowienia negocjacji z rządem w Caracas.

– Była interwencja Stolicy Apostolskiej na prośbę czterech prezydentów (czterech byłych prezydentów Hiszpanii, Dominikany, Panamy i Kolumbii – PAP), którzy pracowali jako mediatorzy. To się nie udało, gdyż propozycje nie zostały zaakceptowane – powiedział Franciszek.

Jeden z głównych przywódców wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles odrzucił możliwość wznowienia dialogu z rządem, nawet mimo propozycji papieża. – Nie jest prawdą, że opozycja jest podzielona. Ze słów papieża można odnieść wrażenie, że niektórzy chcą dialogu, a inni nie. My, Wenezuelczycy, bardzo chcemy rozmawiać, ale nie jesteśmy gotowi na dialog w stylu Zapatero – ocenił Capriles.

Były premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero stał na czele misji Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR), która wraz z Watykanem próbowała od października ubiegłego roku doprowadzić do porozumienia miedzy władzą a opozycją.

Capriles wielokrotnie oskarżał Zapatero o wybielanie Maduro podczas tego dialogu. Rozmowy zostały zerwane w grudniu 2016 roku, gdy opozycja oskarżyła rząd o nieprzestrzeganie zobowiązań dotyczących kalendarza wyborczego i uwolnienia więźniów politycznych. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter