19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wenezuela: Kościół mówi "nie" dla brutalnej siły

Ocena: 0
801

Po raz kolejny wyrażamy sprzeciw wobec przemocy. Nie może być ona sposobem rozwiązywania konfliktów społecznych, które w naszym społeczeństwie wenezuelskim z dnia na dzień stają się coraz poważniejsze. Nadmierne represje, których skutkiem są ranni, zabici i aresztowani, prowadzą do jeszcze większej przemocy – zaapelowało prezydium tamtejszego episkopatu.

fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Stanowczy sprzeciw wobec tego zjawiska i solidarność z biskupami wyraził również pochodzący z tego kraju generał jezuitów o. Arturo Sosa SJ.

W tych dniach w Wenezueli trwa strajk generalny. Prezydent zakazał wszelkich manifestacji, a udział w nich grozi karą 10 lat więzienia. W starciach ulicznych zginęły ostatnio 4 osoby. W niektórych miejscach księża próbują rozdzielać walczących i nakłaniać policję do wycofania się.

Biskupi przypomnieli o bardzo trudnej sytuacji w tym kraju: ciągle rosnących kosztach utrzymania, braku żywności i lekarstw, bardzo głębokim kryzysie politycznym. Zwracając się wprost do wojska zwrócili uwagę, że jego pierwszy obowiązek to ochrona życia wszystkich mieszkańców, bez żadnych różnic. „W tych trudnych momentach napięcia nie można odpowiadać na postulaty większości społeczeństwa przez irracjonalne działania i użycie brutalnej siły” – napisali biskupi, wzywając, by nie zabijać, ale szanować życie.

Apel ten wsparł też pochodzący z tego latynoskiego kraju generał Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa SJ. – Chciałbym przyłączyć się do głosu, intencji i stanowiska biskupów Wenezueli, bardzo zjednoczonych tak między sobą jako Konferencja Episkopatu, jak też z miejscowymi jezuitami i innymi zakonami – stwierdził. Jego zdaniem „biskupi zajęli bardzo odważne wspólne stanowisko, podkreślając, że pierwszą sprawą do rozwiązania jest ludzkie cierpienie". Przypomniał o licznych nękających mieszkańców kraju brakach podstawowych warunków do życia, żywności ani bezpieczeństwa, lekarstw czy dobrze funkcjonującej szkoły. – Brakuje tego wszystkiego, co należy do normalnego istnienia – podkreślił prepozyt generalny.

Zaznaczył, że "współodczuwanie z ludźmi w ich bólu to konieczny sposób traktowania polityki jako narzędzia służącego rozwiązywaniu problemów obywateli, a nie widzenia w niej jedynie walki o kontrolę czy przywileje, jakie władza może dać takiej czy innej grupie". Dlatego niezbędny jest dialog, który postawi na pierwszym miejscu problem cierpienia mieszkańców, a następnie uwzględni różne stanowiska w obecnej sytuacji kryzysu – uważa o. Sosa.

Za konieczne uznał "wypracowanie, w szczerych negocjacjach, programu jedności narodowej, którego priorytetem będzie rozwiązanie problemów, przez które miliony Wenezuelczyków dziś cierpią". Zaapelował też o położenie kresu przemocy i o porozumienie dla dobra wszystkich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter