29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węgry: uczelnia Sorosa zapowiada kroki prawne

Ocena: 0
680

Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) w Budapeszcie sprzeciwił się decyzji prezydenta Węgier Jánosa Ádera, który w poniedziałek podpisał ustawę o szkolnictwie wyższym, zaostrzającą warunki pracy zagranicznych uczelni. Uczelnia zapowiedziała kroki prawne.

fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

„Uniwersytet Środkowoeuropejski stanowczo sprzeciwia się decyzji prezydenta Jánosa Ádera o podpisaniu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. CEU niezwłocznie wykorzysta wszystkie znajdujące się w jego dyspozycji narzędzia prawne” – napisał CEU w oświadczeniu wydanym w poniedziałek późnym wieczorem.

Założona przez pochodzącego z Węgier amerykańskiego finansistę George'a Sorosa uczelnia podkreśliła, że przyjęcia ustawy nie poprzedziła konsultacja z CEU oraz zainteresowanymi węgierskimi organizacjami branżowymi, co narusza podstawowe elementy przyjętego w państwach demokratycznych procesu stanowienia prawa.

Uniwersytet wyraził przekonanie, że ustawa jest w dyskryminujący sposób skierowana przeciwko niemu. „Nowe przepisy dążą do stworzenia utrudnień w przyznawaniu przez CEU stopni magistra i doktora z akredytacją amerykańską, co za zgodą władz węgierskich czynił przez wiele lat” – napisała uczelnia.

CEU ocenił też, że ustawa określa tak krótkie terminy jej wdrożenia, iż nie sposób ich wypełnić.

Ustawa stanowi, iż na Węgrzech będą mogły działać tylko te wydające dyplomy zagraniczne szkoły wyższe spoza UE, które dysponują międzypaństwową umową popierającą ich działalność. Innym warunkiem będzie posiadanie przez nie placówki edukacyjnej w kraju pochodzenia. Uczelnie, które nie będą spełniać zawartych w nowelizacji warunków, od 1 stycznia 2018 r. nie będą mogły przyjmować nowych studentów. CEU prowadzi placówkę edukacyjną tylko w Budapeszcie.

– Jak sygnalizowałem wcześniej, CEU jest gotów do rozmów z rządem węgierskim i szukania rozwiązania, które umożliwi CEU pozostanie w Budapeszcie, gdzie działa od 25 lat – podkreślił rektor Michael Ignatieff. – Wolność akademicka nie jest natomiast przedmiotem negocjacji. Ta zasada musi stanowić fundament wszystkich przyszłych rozmów.

Rząd węgierski uzasadniał przyjęcie ustawy tym, że kompleksowa kontrola wykazała nieprawidłowości w działaniu 27 z 28 zagranicznych uczelni działających na Węgrzech.

Krytycy zarzucali władzom, że ustawa jest skierowana przeciw CEU. Przeciwko projektowi ustawy protestowało wielu intelektualistów, w tym kilkunastu laureatów Nagrody Nobla, zaniepokojenie wyraził także Departament Stanu USA. Po złożeniu projektu w parlamencie studenci zaczęli organizować demonstracje w Budapeszcie. Ostatni protest (na zdj.) odbył się w niedzielę i zgromadził według organizatorów 60-80 tys. osób.

Soros jest od dłuższego czasu ostro krytykowany przez władze węgierskie. Premier Viktor Orbán oświadczył w lutym, że w coraz większej liczbie państw, "także u nas, w dodatku przed wyborami (parlamentarnymi) w 2018 roku, problemem jest to, że potajemnie próbuje się wpłynąć za pomocą zagranicznych pieniędzy na politykę węgierską". Wspomniał w tym kontekście o "rozciągającym się ponad granicami imperium George'a Sorosa". Orban zarzuca Sorosowi także m.in. podsycanie fali imigracji do Europy.

Rzecznik frakcji parlamentarnej rządzącego Fideszu Lajos Kósa oświadczył we wtorek, że sprawa CEU to tylko "poboczny teren działań wojennych" w sporze węgierskiego rządu z Sorosem, a ostateczna batalia dotyczy sprawy migracji. – Nie chcemy zamknąć [CEU], zresztą nie możemy, bo państwo węgierskie nie ma takich kompetencji – powiedział w telewizji TV2. Dodał, że w sprawie uczelni "można się porozumieć, jeśli jest taka wola", ale także Soros musi przestrzegać przepisów obowiązujących na Węgrzech.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter