23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węgierski minister: będziemy wspierać Polskę

Ocena: 0
597

Dopóki Polska jest po naszej stronie, nie obawiamy się uruchomienia wobec Węgier art. 7. unijnego traktatu. W zamian proponujemy to samo: jeśli wobec Polski kiedykolwiek zamierzano by użyć art. 7., będziemy stawać w jej obronie – powiedział PAP minister zasobów ludzkich Węgier Zoltan Balog.

fot. PAP/Leszek Szymański

Balog w piątek złożył wizytę w Warszawie, rozmawiał z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim oraz minister rodziny Elżbietą Rafalską.

W wywiadzie dla PAP pytany o presję Brukseli na Polskę i Węgry w sprawie relokacji uchodźców, Balog powiedział, że "wszelkie naciski i presje z zewnątrz tylko będą dalej umacniać przyjaźń polsko-węgierską". – Wcale nie jesteśmy osamotnieni, ponieważ w ramach Czwórki Wyszehradzkiej zarówno Czechy, jak i Słowacja są na bardzo zbliżonym stanowisku w kwestiach imigracji – podkreślił. 

– Musimy wyjaśnić Europie Zachodniej, że nie z powodów ksenofobicznych odrzucamy kwestię migrantów, to nie jest tak, że my jesteśmy bez serca. Ze względu na bezpieczeństwo Europy chcemy jak najdalej ich odsunąć – zaznaczył węgierski minister. 

– Węgry oczywiście budują swój płot, ale w tym czasie wspierają społeczeństwa na Bliskim Wschodzie, wspierają wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, czekamy na studentów, na uczniów z Bliskiego Wschodu u siebie. Musimy zabezpieczyć Europę, żeby móc bezpiecznie żyć w multikulturowym społeczeństwie – podkreślił. 

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców; te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.

Balog był też pytany o groźbę uruchomienia wobec Węgier art. 7. unijnego traktatu, otwierającego drogę do nałożenia na nie sankcji. Wezwał do tego w środę Parlament Europejski w rezolucji. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w czwartek w rozmowie telefonicznej z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto wyraził solidarność z Budapesztem.

Bruksela ma zastrzeżenia do nowych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego. Budapeszt był też krytykowany za prawo przewidujące obligatoryjne zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl.

– Nie wprowadzamy żadnych restrykcji wobec autonomii szkolnictwa wyższego na Węgrzech. To, co wprowadzamy, w żaden sposób nie gwałci nawet przepisów unijnych. Jeżeli Komisja Europejska będzie miała jakieś zastrzeżenia do naszych przepisów, to my jesteśmy gotowi je zmienić – zaznaczył.

– Tak naprawdę Węgry są państwem prawa i w jego ramach prowadzimy nasze działania. Mają one na celu umacnianie państwa prawa – mówił Balog.

Wizyta węgierskiego ministra wpisała się w obchody Roku Kultury Węgierskiej, który potrwa do końca 2017 r. Razem z wicepremierem i ministrem kultury Balog wziął udział w otwarciu wystawy pod tytułem "Węgierska Miłość" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. – To był rok pełen wydarzeń i koncertów, dzięki temu przyjaźń polsko-węgierska jeszcze bardziej się zacieśniła – powiedział Balog nawiązując do sezonu kultury węgierskiej zainaugurowanego równo rok temu. 

Jak mówił minister zasobów ludzkich, podczas rozmowy z Glińskim podniesiona była kwestia współpracy muzealnej; ministrowie omówili też kwestie dotyczące Polski i Węgier na arenie europejskiej.

Balog rozmawiał także z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. – Z wielkim zainteresowaniem patrzymy na polską politykę prorodzinną. Jest ona niezwykle zbliżona do kierunku naszej polityki prorodzinnej, ale jest też bardzo nowatorska w Europie  – mówił węgierski polityk. 

Jak podkreślił, Polska, Węgry i cała Europa swoje problemy demograficzne powinny rozwiązywać "siłami własnego narodu, a nie zapraszając migrantów". – Żeby mogło rodzić się więcej dzieci zarówno w rodzinach polskich, jak i węgierskich, musimy dać rodzinom wsparcie – mówił Balog. Dodał, że Węgry w ostatnich latach podwoiły wydatki na rodziny. – Polska też przez ostatnie dwa lata wyasygnowała znaczące kwoty na wsparcie rodziny. Także w tej kwestii podążamy tymi samymi ścieżkami – zaznaczył. 

Rozmawiała Magdalena Cedro (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter