28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

We wtorek na posiedzeniu rządu założenia polskiej polityki zagranicznej na 2018 r.

Ocena: 0
466

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zostaną przedstawione założenia polskiej polityki zagranicznej na 2018 rok – wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

fot. pixabay.com

Posiedzenie rządu ma się rozpocząć o godz. 10, a pierwszym punktem, który omówią ministrowie, mają być założenia polskiej polityki zagranicznej na bieżący rok.

Dokument dotyczący założeń polskiej polityki zagranicznej na dany rok ma charakter poufny. Minister spraw zagranicznych na posiedzeniu rządu przedstawia założenia polityki zagranicznej co roku. Zwyczajowo w pierwszym kwartale roku szef MSZ przedstawia też w Sejmie informację o zadaniach w polityce zagranicznej.

W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał ze stanowiska m.in. ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego; szefem resortu został dotychczasowy wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych Jacek Czaputowicz.

Nowy szef MSZ przejmując kierowanie resortem informował o swoich najbliższych planach wizyt zagranicznych. Zapowiedział wtedy, że z pierwszą wizytą 15 stycznia uda się do Bułgarii, która od 1 stycznia sprawuje prezydencję w Radzie UE. Podczas poniedziałkowej wizyty w Sofii minister spraw zagranicznych spotkać ma się z wicepremier i szefową dyplomacji Bułgarii Ekateriną Zachariewą oraz z minister ds. bułgarskiej prezydencji w Unii Europejskiej Liljaną Pawłową.

Czaputowicz wskazywał, że Sofia to "ważny partner Polski, państwo przyjacielskie, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki". Jak dodał wizyta w tym kraju to też wyraz kontynuacji polityki Waszczykowskiego i rządu, "która przywiązuje znaczenie do współpracy regionalnej".

W tym tygodniu nowy szef MSZ ma się udać też do Berlina i spotkać się z szefem tamtejszej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. Czaputowicz podkreślił, że Niemcy "są naszym głównym partnerem gospodarczym i politycznym" i Polsce zależy na "utrzymaniu bardzo dobrych stosunków" z tym krajem. "Prowadzimy rozmowy, by doprowadzić do realizacji tej wizyty" – dodał.

Czaputowicz ma ponadto w tym tygodniu towarzyszyć prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Pan prezydent wygłosi tam ważne przemówienie na temat nieproliferacji broni (...), ja zostanę jeden dzień dłużej i wezmę udział w sesji na temat Afganistanu – zapowiedział minister.

W kolejny poniedziałek, 22 stycznia, szef MSZ planuje natomiast wziąć udział w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter