29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykański protokół

Ocena: 0.611766
2149

 

Na Dziedzińcu św. Damazego na dostojnego gościa czeka pododdział Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, by złożyć honory wojskowe. Nie są odgrywane hymny państwowe. Pod zegarem, którego charakterystyczny kurant bardzo dobrze słychać z placu św. Piotra, powiewa flaga państwa goszczonego. Prezydencka limuzyna z proporczykiem flagi staje przed specjalnie wyłożonym na tę okazję dywanikiem. Przybyły władca, po wyjściu z samochodu, jest witany przez prefekta Domu Papieskiego, a podczas jego nieobecności przez regensa Prefektury Domu Papieskiego, oraz przez Gentiluomini di Sua Santità, panów w charakterystycznych wytwornych frakach, którzy do reformy Pawła VI nosili nazwę camerieri di cappa e spada. Podobnie jak w przeszłości ich zadaniem jest towarzyszenie pozostałym osobom z delegacji. Stanowią element, który wskazuje na dworską spuściznę protokołu Stolicy Świętej.

Prefekt lub regens następnie prowadzą głównego gościa do miejsca spotkania z Ojcem Świętym, czyli do biblioteki Pałacu Apostolskiego. Dawniej na górę udawano się schodami scala nobile, które prowadzą do Sali Klementyńskiej, a dziś nie chce się fatygować gości, zatem korzysta się z windy. Orszak rusza w chwili dojścia wszystkich osób z delegacji. Prefekt idzie obok prezydenta, małżonce towarzyszy jeden z gentiluomini, a pozostali gentiluomini towarzyszą reszcie osób z delegacji.

Zanim delegacja dojdzie do biblioteki, ma do przejścia szereg reprezentacyjnych pomieszczeń, zaczynając od słynnej Sali Klementyńskiej, miejsca wielu audiencji papieskich, tam również znajduje się drugi pododdział honorowy gwardzistów szwajcarskich. Stamtąd przechodzi się do Sala dei Sediari, gdzie mają swoje biuro sediari,dawniej noszący lektykę, a dziś wspomagający w przyjmowaniu wszystkich gości udających się do papieża na audiencje oficjalne i nieoficjalne. Kolejnym pokojem jest Sala św. Ambrożego. Tu znajdują się drzwi do korytarza służbowego, używanego przez pracowników prefektury, by skrócić drogę wyjścia z pałacu. Jest to również pierwszy punkt obserwacyjny dla fotografów i dziennikarzy śledzących wizytę. Tu można przyjrzeć się garderobie gości oraz zapoznać się z liczbą osób z delegacji. Zaraz po ich przejściu szybko przechodzą przejściem służbowym w kierunku Sali del Tronetto. A orszak przemierza Sale dei Papi (Salę papieży), Sale del trono (Salę Tronową), gdzie dawniej papieże przyjmowali ambasadorów składających listy uwierzytelniające. Kolejna część trasy prowadzi do pomieszczeń tzw. Camery segrety, pierwszą z nich jest Sala degli ambasciatori (Sala ambasadorów), gdzie pozostaje większość delegacji. Do kolejnej sali, zwanej Salą della Madonna lub della Consorte (Salą Madonny lub Małżonki), udaje się jedynie małżonka prezydenta. Miejsce to zwykło się tak nazywać ze względu na obecność lustra, która służy do tego, by przed spotkaniem z papieżem mieć chwilę na poprawienie garderoby i fryzury.

Ostatni pokój poprzedzający bibliotekę, zwany Salą del Tronetto (Pokojem małego tronu), jest miejscem powitania gościa przez Ojca Świętego. Prezydent nie pojawia się tutaj z całą przybyłą delegacją, a jedynie, jeśli mu towarzyszy, z małżonką. Moment powitania daje okazję do wyczucia przywiązania, serdeczności i uznania, jakimi gość darzy osobę Ojca Świętego.

Następnie papież zaprasza głowę państwa do przejścia do biblioteki, gdzie zasiadają za biurkiem i następuje prywatna rozmowa za zamkniętymi drzwiami, w cztery oczy, której towarzyszy, jeśli jest to konieczne, jedynie tłumacz. Są nimi głównie księża prałaci pracujący w Sekretariacie Stanu. Niekiedy, gdy brakuje księdza ze znajomością konkretnego języka, korzysta się z kapłanów pracujących w innych biurach watykańskich, najczęściej z Radia Watykańskiego. W przypadku wizyt polskich prezydentów od wielu lat tłumaczeniami zajmuje się ks. prał. Paweł Ptasznik. Dodatkowo nad porządkiem przebiegu wizyt czuwają aiutante di camera, addetti di anticameraoraz dwóch prałatów antykamery. Prezydent lub monarcha zawsze zasiada na fotelu naprzeciwko Ojca Świętego. Franciszek, w niektórych przypadkach, zaprasza do tej rozmowy również żonę gościa. Podobnie jak Jan Paweł II na tych spotkaniach Franciszek pojawia się jedynie w sutannie bez czerwonego modzetu (białego w okresie wielkanocnym), którego zwyczaj zakładania wznowił Benedykt XVI. Na czas prywatnej rozmowy dla żony i najbliższej rodziny organizowane jest zwiedzanie Pałacu Apostolskiego.

Przez chwilę początek prywatnej konwersacji mogą obserwować dziennikarze. Zazwyczaj wtedy papież zaczyna rozmowę od jakiejś luźnej myśli lub spostrzeżenia, które obecni dziennikarze usilnie próbują usłyszeć w tłumiącym je odgłosie migawek aparatów fotoreporterów. Dość szybko wszyscy są proszeni o wyjście, ostatni wychodzi prefekt. W tym czasie dziennikarze mają okazję wymienić wiadomości na temat wizyty. Koniec rozmowy obwieszcza gong, który uruchamia papież. Wtedy wszyscy uczestnicy ponownie wchodzą do biblioteki na moment przedstawienia delegacji oraz wymianę prezentów. Jest to kolejna okazja do usłyszenia ciekawych komentarzy, wyczucia trochę atmosfery rozmowy. Od czasów Jana Pawła II tradycją stało się wręczanie gościom różańców. Papież Franciszek osobiście podchodzi do każdej osoby z delegacji. Na koniec spotkania pierwsi wychodzą członkowie delegacji, a Ojciec Święty osobiście odprowadza głowę państwa do drzwi, następuje wtedy chwila na podziękowanie i pożegnanie. Po wyjściu głównego gościa, gdy na to pozwalają obowiązki papieża, jest okazja dla dziennikarzy towarzyszących wizycie na baciamano. Jest zasadą, że papieżowi nie zadaje się pytań. Ostatnim punktem wizyty jest spotkanie z kardynałem sekretarzem stanu, któremu towarzyszy sekretarz ds. stosunków z państwami z Sekretariatu Stanu, trwa ono znacznie dłużej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter