20 maja
piątek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: organizacje międzynarodowe wymagają reformy

Ocena: 3.7
543

Między innymi z watykańskiego Sekretariatu Stanu coraz częściej wychodzą głosy mówiące, że w obliczu konfliktów świat nie może liczyć na wsparcie ONZ, OBWE ani żadnej innej organizacji międzynarodowej, które w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę okazały się bierne i bezsilne.

Fot. www.facebook.com/UnicPoland - Spotkanie Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa z prezydentem Zełenskim podczas jego wizyty na Ukrainie

Do reformy ONZ zachęcał na początku kwietnia papież Franciszek, który podczas audiencji generalnej wskazywał właśnie na bezsilność Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec rosyjskiej inwazji. „Konieczna jest reforma, aby zarówno wielcy i mali mieli równe prawa i obowiązki” – mówi Radiu Watykańskiemu Francesca Di Giovanni, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu.

Organizacje te powinny nadal odgrywać rolę w stosunkach międzynarodowych. Obecny kryzys można tylko częściowo przypisać odpowiedzialności państw, które je tworzą. Największy problem polega jednak na tym, że państwa utraciły zdolność słuchania siebie nawzajem, woląc zamiast tego narzucać własne pomysły i interesy. Papież wielokrotnie mówił o «kolonizacji ideologicznej», która niestety znalazła podatny grunt w organizacjach międzynarodowych. Ich wypalenie jest już mocno odczuwalne

– mówi papieskiej rozgłośni Francesca DiGiovanni.

Reforma Rady Bezpieczeństwa jest przedmiotem dyskusji od lat, ale jak dotąd bez rezultatu. Państwa muszą zrozumieć, że nie uda się zbudować bezpieczeństwa światowego ograniczając je do wyścigu zbrojeń. Konieczne jest szersze spojrzenie, jak mówi Papież, integralne, czyli tworzone w harmonii wraz z bezpieczeństwem żywnościowym, środowiskowym, zdrowotnym, ekonomicznym i społecznym oraz zrozumienie, że wszyscy znajdujemy się w jednej łodzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

Piątek, V Tydzień Wielkanocny - wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter