7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Waszczykowski w Gruzji: możecie liczyć na Polskę

Ocena: 0
277

Polska nigdy nie zaakceptuje naruszania granic Gruzji; możecie na nas liczyć jako na przyszłego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ – oświadczył we wtorek w Tbilisi szef MSZ Witold Waszczykowski.

fot. PAP/Leszek Szymański

Polski minister odwiedza Gruzję wraz z szefową szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem. Na wspólnej konferencji prasowej po porannych rozmowach z gruzińskim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze Waszczykowski wyraził poparcie dla "integralności terytorialnej, niepodległości i suwerenności" Gruzji.

– Jako Polska nigdy nie zaakceptujemy naruszenia międzynarodowo uznanych granic niepodległego kraju. Możecie na nas liczyć jako na przyszłego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ – zapewnił. Polska będzie pełnić funkcję niestałego członka RB ONZ w latach 2018-2019.

"Pełne zaangażowanie" na rzecz integralności terytorialnej Gruzji – w międzynarodowo uznanych granicach – zadeklarowała również Wallstroem. Jej zdaniem kluczem do rozwiązania konfliktu gruzińskiego jest dialog w formacie genewskim, także z udziałem przedstawicieli separatystów z Osetii Płd. i Abchazji.

W dalszej części wtorkowej wizyty Waszczykowski i Wallstroem odwiedzą siedzibę biura terenowego Misji Obserwacyjnej UE w Mcchecie, gdzie mają się spotkać z p.o. szefa Misji Erikiem Hoeegiem oraz z Polakami i Szwedami pełniącymi tam służbę. Jak podało MSZ w Warszawie, ministrowie udadzą się także na linię rozgraniczenia w okolicy Odzisi, przy granicy z Osetią Południową.

W sierpniu 2008 roku wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją i Gruzją. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Płd., ale też drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Abchazji.

Z Tblisi Marceli Sommer (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter