21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Waszczykowski o decyzji KE: Niesprawiedliwa, będziemy się bronić

Ocena: 0
208

– Decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski, Węgier i Czech procedury w związku z nieprzyjęciem uchodźców jest niesprawiedliwa, widzimy tutaj podwójne standardy – powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Zapowiedział, że Polska będzie w związku z tym bronić się.

fot. PAP/Tomasz Gzell

KE formalnie wszczęła w środę procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodźców. Rzecznik Komisji Alexander Winterstein ogłosił jednocześnie, że Polska ma miesiąc na odpowiedź na tę decyzję, a nie dwa miesiące, jak to jest zwykle w przypadku procedur o naruszenie prawa.

– Rozumiemy, że Komisja Europejska ma odpowiednie procedury, aby reagować wtedy, kiedy podjęte wspólnie kiedyś przed laty porozumienie państw członkowskich jest nierealizowane i tutaj w tym przypadku nie ma niczego nadzwyczajnego – powiedział Waszczykowski na środowej konferencji prasowej po rozmowach ze swym włoskim odpowiednikiem, Angelino Alfano.

Przypadkiem nadzwyczajnym, zaznaczył, "jest to, iż Komisja zdecydowała się wyselekcjonować tylko trzy kraje, które – jak twierdzi Komisja – nie realizują tego porozumienia".

Szef MSZ przypomniał, że – zgodnie z porozumieniem z września 2015 r. – przesiedlonych miało zostać 160 tys. osób, a do tej pory dokonano tego w stosunku do 20 tys. ludzi i ze swych zobowiązań nie wywiązała się znaczna większość, czy nawet wszystkie kraje UE. – W związku z tym tu już widzimy pewną niesprawiedliwość, podwójne standardy, wyselekcjonowanie tylko trzech krajów i napiętnowanie nas – dodał szef polskiej dyplomacji.

Zapowiedział, że Polska będzie "oczywiście bronić się, argumentować, dlaczego jest tutaj niesłuszna ta decyzja UE", zarówno ta podjęta we wrześniu 2015 r., jak i ta środowa. – Sama koncepcja relokacji, czyli – możemy ten eufemizm określić normalnym językiem – koncepcja siłowego przesiedlenia 160 tys. ludzi do miejsc, do których oni najczęściej nie chcą być przesiedleni, jest to koncepcja niesłuszna, która nie powinna być wtedy, ta decyzja, podjęta, a dzisiaj realizowana – podkreślił Waszczykowski.

Ocenił jednocześnie, że do objętych relokacją niesłusznie zastosowano termin uchodźcy, gdy – według niego – "większość z nich to są emigranci". – Również tutaj mamy zarzut w stronę Komisji, iż Komisja wtedy źle oszacowała procedurę decyzji – powiedział minister.

Wskazał również, że wszczęcie procedury o naruszenie prawa UE przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom, oznacza presję na Trybunał Sprawiedliwości UE, który rozpatruje skargi Słowacji i Węgier na decyzję relokacyjną z września 2015 r., aby "albo przyspieszył swą decyzję, albo podjął zgodnie z oczekiwaniami Komisji".

Do decyzji KE odniósł się w środę również szef MSZ Włoch. Zwrócił uwagę, że procedura w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego "więcej niż raz" była wszczynana także wobec Włoch. – Są sposoby na wyrażenie swoich zastrzeżeń i polski rząd tak uczynił – ocenił Alfano.

Jak podkreślił, o kwestii migracji rozmawiał w środę z Waszczykowskim bardzo długo. – Znaleźliśmy pewne punkty porozumienia dotyczące ogólnej strategii do realizacji w Afryce, przeciwstawiania się osobom, które prowadzą handel ludźmi i wyzyskują ludzi tak, żeby uzyskać kryminalne dochody. W pewnych kwestiach nie osiągnęliśmy porozumienia, ale to nie przeszkadza temu, że odbyła się bardzo owocna dyskusja – podkreślił.

Dziennikarze pytali ministrów na konferencji prasowej, czy w grę wchodzą ograniczenia funduszy strukturalnych dla Polski. – Nie ma żadnego uzasadnienia, aby łączyć kwestie uchodźców, migrantów, z funduszami strukturalnymi. Fundusze strukturalne wynikają z traktatów, z umowy, jaką zawarliśmy z UE, z otwarcia naszego rynku – zaznaczył Waszczykowski.

Jak dodał, fundusze strukturalne nie są "nagrodą za dobre zachowanie, tylko są rekompensatą ekonomiczną za otwarcie polskiego rynku, za otwarcie słabszych rynków, na wpływy rynków bogatszych, starszych państw UE", które – jego zdaniem – "zarabiają krocie na dostępie do naszych rynków".

Nie można łączyć tej "stricte ekonomicznej" kwestii łączyć "z jakąkolwiek ideologią czy zachowaniem, czy innymi decyzjami z innych dziedzin" – przekonywał szef polskiej dyplomacji. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter