22 października
czwartek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warchoł: ofiara ma prawo oczekiwać, że przestępca zostanie osądzony

Ocena: 0
308

– Niezależnie od upływu czasu ofiara, jej rodzina, ma prawo oczekiwać, że sprawca zostanie schwytany i osądzony – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Resort pracuje nad zmianami w prawie dotyczącymi m. in. rezygnacji z przedawnienia przestępstw popełnionych na tle seksualnym przeciwko zdrowiu i życiu.

fot. Wikimedia/CC BY 2.0

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie karnym. W rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że jedną z istotnych koncepcji zmiany jest rezygnacja z przedawnienia w przypadku przestępstw popełnionych na tle seksualnym przeciwko zdrowiu i życiu.

– Gdy mówimy o sprawach najpoważniejszych, sprawach brutalnych morderstw, zabójstw na tle seksualnym, bardzo często trauma rodziny ofiary lub samej ofiary, jeśli przeżyła zdarzenie, trwa wiele lat – zauważył Warchoł. Dlatego – w jego opinii – niezależnie od upływu czasu ofiara, jak i jej rodzina, ma prawo oczekiwać, że sprawca zostanie schwytany i sprawiedliwie osądzony. – Społeczne oddziaływanie kary ma działać – stwierdził.

Wiceminister sprawiedliwości wyraził pogląd, że "przedawnienie nie jest przywilejem przestępcy, zapewniającym mu bezkarność". Jak wytłumaczył, instytucja przedawnienia wynika z istnienia obiektywnych okoliczności wpływających na rezygnację ze ścigania sprawcy. – Gdy to ściganie jest nieefektywne, na przykład dowody zniknęły – zapewnił.

Zdaniem Marcina Warchoła w obecnej rzeczywistości dowody są łatwiejsze do odzyskania, metody wykrywania przestępstw poprawiają się, pojawiają się nowe narzędzia kryminalistyki i możliwości technicznych pozyskiwania dowodów jest coraz więcej.

– Jeżeli dowody są, to jaki jest sens utrzymywać tego typu przywileje – stwierdził Warchoł.

Wiceminister dodał, że rozważane są także zmiany jeśli chodzi o ograniczenie możliwości skorzystania z warunkowego przedterminowego zwolnienia dla sprawców najbardziej brutalnych przestępstw. Ministerialne plany dotyczą również uelastycznienia kar. – Bardzo często analizując praktykę spotykamy się z tym, że sądy chciałyby sięgać po kary, których nie ma w kodeksie karnym – oświadczył.

– Rozważamy wprowadzenie innych rodzajów kar, na przykład kary nie tylko bezwzględnie oznaczonej, tak jak 25 lat pozbawienia wolności, ale kary w nieco innym wymiarze. Na przykład do lat 30, tak aby sądy miały szerszą możliwość orzekania tych kar – wytłumaczył Marcin Warchoł. Obecnie w katalogu kar pozbawienia wolności znajdują się: terminowa kara pozbawienia wolności (do lat 15), kara 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności.

Przedstawiciel resortu sprawiedliwości zapewnił, że trwają analizy dotyczące planowanych reform, także przez porównanie z innymi systemami prawnymi. "W dwóch punktach należymy do najłagodniejszych systemów karnych w Europie. Zarówno jeśli chodzi o kary przewidziane w kodeksie, jak i kary realnie wymierzane przez sądy" – ocenił Warchoł. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,14-21; Ps 33,1-2.4-5.11-12.18-19; Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter