14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W wirze brexitu

Ocena: 0
588

Wokół brexitu zapanował totalny chaos. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiada, że 31 października jego kraj wyjdzie z Unii Europejskiej z umową z UE lub bez niej. Ale rząd utracił większość w Izbie Gmin.

fot. PAP / EPA / JULIEN WARNAND

W poniedziałek 16 września premier Wielkiej Brytani Boris Johnoson spotkał się w Luxemburgu z obecnym szfem Komisji Europejskiej Jeanem Claudem Junckerem. Rozmowa dotyczyła brexitu

Parlament przyjął ustawę, która zabrania wychodzenia z Unii bez umowy, szef rządu zaś został zobowiązany, by w razie potrzeby poprosić Brukselę o odłożenie brexitu do końca stycznia. Johnson tymczasem doprowadził do zawieszenia na pięć tygodni prac parlamentu – ale jego oponenci zaskarżyli to do sądów. Sąd szkocki uznał działania premiera za bezprawne. I teraz nikt już nie wie, co będzie dalej.


 

ZATRZYMAĆ WYJŚCIE

Właściwie wszystkie brytyjskie partie są podzielone – i nie bardzo wiadomo, czy ważniejsze są tradycyjne podziały polityczne, czy też ten nowy: na zwolenników i przeciwników opuszczenia UE. Tylko Partia Brexitu zajmuje jednoznaczną postawę antyunijną, z kolei liberalni demokraci są najbardziej prounijni.

Boris Johnson, następca Theresy May na funkcji przywódcy Partii Konserwatywnej, jako premier postanowił do brexitu doprowadzić za wszelką cenę. – Prędzej wyzionę ducha – ostrzegał zwolenników odsunięcia daty wyjścia z Unii. Nie jest właściwie jasne, czemu tak właśnie postanowił, czemu uznał, że brexit koniecznie musi nastąpić – ale tę swoją decyzję usiłuje konsekwentnie wprowadzić w życie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -