22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Pradze rozpoczęły się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO

Ocena: 0
821

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także prezydentów: Czech - Milosza Zemana, Słowacji - Andreja Kiski oraz Węgier - Janosa Adera rozpoczęły się we wtorek przed południem w Pradze uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pięć lat później do NATO przyjęto także Słowację.

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w Independence 12 marca 1999 r.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji jest jedną z osobistości zaproszonych na praskie święto. Razem z nią przyjechały inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem NATO, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji.

Uroczystości na Zamku Hradczańskim, na których Polskę reprezentują m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, zainauguruje prezydent Czech. Następnie odbędzie się debata czterech prezydentów, po której przywódcy Polski, Czech, Węgier i Słowacji spotkają się z mediami.

"Uroczystości na Zamku Hradczańskim, w których oprócz prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier weźmie także udział zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, będą dopełnieniem obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Poinformował on, że na marginesie praskich uroczystości Duda spotka się także z przewodniczącym Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radkiem Vondraczkiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -