25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Pradze rozpoczęły się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO

Ocena: 0
559

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także prezydentów: Czech - Milosza Zemana, Słowacji - Andreja Kiski oraz Węgier - Janosa Adera rozpoczęły się we wtorek przed południem w Pradze uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pięć lat później do NATO przyjęto także Słowację.

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w Independence 12 marca 1999 r.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji jest jedną z osobistości zaproszonych na praskie święto. Razem z nią przyjechały inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem NATO, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji.

Uroczystości na Zamku Hradczańskim, na których Polskę reprezentują m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, zainauguruje prezydent Czech. Następnie odbędzie się debata czterech prezydentów, po której przywódcy Polski, Czech, Węgier i Słowacji spotkają się z mediami.

"Uroczystości na Zamku Hradczańskim, w których oprócz prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier weźmie także udział zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, będą dopełnieniem obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Poinformował on, że na marginesie praskich uroczystości Duda spotka się także z przewodniczącym Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radkiem Vondraczkiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -