24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W kontakcie z papieżem

Ocena: 0
2074

– Chcę służyć Polsce i Kościołowi. Tu nie ma sprzeczności – mówi Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z Januszem Kotańskim, ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, rozmawia Anna Arytmiak

 

Czym zajmuje się ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej?

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że mam zaszczyt być ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim. Jest to zatem podwójna i odpowiedzialna misja. Mówiąc w skrócie: realizuję cele i zadania wynikającej z założeń polskiej polityki zagranicznej. Działam na rzecz rozwijania i pogłębiania relacji między Polską i Stolicą Apostolską.

 

Ile osób pracuje w ambasadzie?

Licznym obowiązkom musi podołać zaledwie kilka osób. Jest pani radca – moja zastępczyni, pani sekretarka, kierowca i intendent w jednej osobie oraz pani zajmująca się recepcją. To nieduże, lecz dobre grono pracowników. Pomaga mi też, oczywiście, żona.

 

Jak liczne to obowiązki?

Jestem w stałym kontakcie z Sekretariatem Stanu, Dykasteriami i Radami Papieskimi. Pamiętajmy, iż trwa reforma struktur Kurii Rzymskiej, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia działań podejmowanych przez Stolicę Apostolską. Cieszę się, że na czele nowo powstałej Trzeciej Sekcji Sekretariatu Stanu stanął Polak, abp. Jan Romeo Pawłowski. Monitoruję na bieżąco aktywność watykańskiej dyplomacji – nie tylko papieskie pielgrzymki, ale również wystąpienia przedstawicieli Sekretariatu Stanu, ogłaszane dokumenty etc. Aktywnie prezentuję stanowisko Polski dotyczące najważniejszych i aktualnych problemów – jak np. kryzys migracyjny, pomoc humanitarna – na różnych forach w Stolicy Apostolskiej, jak również w ramach spotkań dyplomatycznych, szczególnie w grupie V4 i Unii Europejskiej.

Nasza ambasada jest zaangażowana w organizację wizyt oficjalnych, pomaga w podtrzymywaniu stałych dwustronnych kontaktów na wysokim szczeblu. Jestem też stale do dyspozycji mediów. Utrzymuję kontakt i współpracuję z polskim duchowieństwem ze struktur watykańskich, z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych, podobnie jak z polskimi placówkami kościelnymi, których działalność ma ogromne znaczenie, a także z Polonią. Nawiązałem relacje z przedstawicielami włoskiego świata mediów, twórcami, arystokracją, także tą związaną z Watykanem, tzw. aristocrazia nera. W ramach tzw. dyplomacji kulturalnej działamy na różnych polach, uwzględniamy kalendarz rocznic, troszczymy się o jakże ważny przekaz o naszym wielkim wkładzie w rozwój chrześcijaństwa i pielęgnowanie wspólnego europejskiego dziedzictwa.

Warto też przypominać, że zapłaciliśmy wielką cenę krwi w walce o zachowanie wierności Kościołowi w latach niemieckiego i sowieckiego terroru i w latach komunistycznego zniewolenia. Temu służą np. organizowane przez nas konferencje i wykłady poświęcone takim postaciom, jak sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, bł. Jerzy Popiełuszko czy bł. Władysław Bukowiński. Przy realizacji różnych projektów współpracujemy z Instytutem Polskim w Rzymie. Ale oprócz tych stałych zadań mam i inne ważne cele.

Dokładam wszelkich starań, by dziedzictwo św. Jana Pawła II – ten niezwykły depozyt – został przekazany następnym pokoleniom. W tym roku mija przecież 40. rocznica jego wyboru na Stolicę Piotrową. Między innymi w naszej ambasadzie odbyła się uroczystość przekazania relikwii św. Jana Pawła II Panamie – organizatorowi kolejnych Światowych Dni Młodzieży w 2019 r.

Byliśmy inicjatorami nawiązania współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Meter założonym przez ks. Fortunata z Sycylii a naszą Komendą Główną Policji w zwalczaniu pedofilii, zwłaszcza cyberpedofilii.

Chciałbym też podkreślić, że wielce cenię sobie dobre relacje i wsparcie ze strony Konferencji Episkopatu Polski i przyznam, iż ogromnie mi zależy na tym, aby grono kardynalskie powiększyło się o przedstawicieli naszych wybitnych hierarchów kościelnych.

 

Jaka jest różnica między Stolicą Apostolską a Watykanem?

Stolica Apostolska, czyli Stolica Święta, to określenie, które odnieść możemy do miejsca zasiadania następcy św. Piotra, i szerzej, do pełnionej przez papieża władzy zwierzchniej w Kościele katolickim. Stolica Apostolska ma swoją siedzibę na terenie Miasta Państwa Watykan. I Stolica Apostolska, i Watykan mają międzynarodową osobowość prawną, a głowa Kościoła pełni również najwyższą władzę w Państwie Watykańskim. Reasumując – jestem ambasadorem akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

 

Nie kryje się Pan ze swoją wiarą…

Kwestia wiary nie powinna być przeszkodą. Jestem praktykującym katolikiem. Nie ogranicza to w żadnym stopniu mojego działania, przeciwnie, wspiera je. Chcę służyć Polsce i Kościołowi. Tu nie ma sprzeczności. Uczestnicząc we Mszy Świętej koncelebrowanej przez Ojca Świętego, przyjmując Komunię Świętą, jestem nie tylko dyplomatą, reprezentantem swojego kraju, ale uczestniczę też czynnie w życiu Kościoła.

Są ambasadorowie i dyplomaci niekatolicy i tacy, którzy nie są chrześcijanami. Na przykład aktualny ambasador Iranu jest, co zrozumiałe, szyitą. Są wyjątki nawet wśród ambasadorów krajów niechrześcijańskich, np. ambasador Malezji, kraju w większości muzułmańskiego, jest chrześcijaninem z Borneo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -