25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: prezydenci Duda i Wałęsa razem pożegnają George'a Busha

Ocena: 0
576

Prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej b. prezydenta USA George’a H.W. Busha - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też b. prezydent Lech Wałęsa. 

fot. PAP/EPA/TING SHEN

- Zabranie na pokład samolotu byłego prezydenta Lecha Wałęsy to bardzo ważny gest ze strony prezydenta Andrzeja Dudy; jesteśmy ponad bieżącymi konfliktami politycznymi w naszym kraju - powiedział w środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. W środę rano (czasu polskiego) prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej b. prezydenta USA George’a H.W. Busha; na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też b. prezydent Lech Wałęsa. 
"Samolot prezydencki wylądował, jest już w bazie St Andrews. Polskiego prezydenta witał szef protokołu Stanów Zjednoczonych" - mówił Spychalski w radiowej Jedynce. 

Pytany, czy na pokładzie samolotu zaplanowano rozmowy między Dudą a Wałęsą, Spychalski oświadczył, że "pewnie takie rozmowy miały miejsce, tym bardziej, że panowie prezydenci siedzieli obok siebie". Zdaniem rzecznika, zabranie na pokład b. prezydenta "to bardzo ważny gest ze strony prezydenta Andrzeja Dudy". "My jesteśmy ponad konfliktami, takimi politycznymi, bieżącymi w naszym kraju. Tu chodzi też o takie małe, ale znaczące gesty, to moim zdaniem bardzo ważne" - mówił prezydencki rzecznik. 

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat. 41. prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej. 

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -