26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urodziny programu 500+

Ocena: 0
614

– Pieniądze z programu Rodzina 500 plus są doskonale inwestowane; polskie rodziny wiedzą, jak te środki zainwestować – podkreśliła premier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

– Okazało się, że jeżeli zaufa się rodzinom, jeżeli zaufa się ludziom, to pieniądze nie są marnowane, ale są doskonale inwestowane. Rodziny polskie wiedzą, jak te pieniądze z programu 500 plus zainwestować. I ta największa nasza inwestycja jest razem tutaj z nami – to są wszystkie te roześmiane wspaniałe dzieciaki, które są naszą przyszłością – mówiła Beata Szydło.

Rządowy program wsparcia dla rodzin 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 r. – To urodziny programu 500 plus, ale myślę, że możemy spokojnie powiedzieć, że to są dzisiaj urodziny wszystkich rodzin w Polsce – podkreśliła premier.

– Rodzina, dzieci – to jest najlepsza inwestycja. To jest inwestycja w przyszłość i to jest inwestycja w naszą teraźniejszość – dodała.

Premier podkreśliła, że program 500 plus był wielkim zobowiązaniem wyborczym, który narodził się w czasie spotkań w czasie kampanii wyborczej, kiedy mieszkańcy mówili, co jest ich największa bolączką i co chcą, aby zostało zmienione.

– Zobowiązaliśmy się, że ten program zostanie przez z nas zrealizowany, przygotowany i wprowadzony. Zrobiliśmy to bardzo szybko, zaledwie kilka miesięcy po utworzeniu rządu. Nie było to łatwe, bo trzeba było wygospodarować pieniądze w budżecie, który nie był wtedy przygotowywany przez nasz rząd, ale przez naszych poprzedników, znaleźć niebagatelną kwotę, bo w zeszłym roku to było ponad 17 mld zł, ale zrobiliśmy to. Znaleźliśmy pieniądze, potem trzeba było przygotować cały system, aby sprawnie przeprowadzić wprowadzenie tego programu i to też zostało zrealizowane – mówiła.

Szefowa rządu zapewniła, że program 500 plus będzie nadal działał, a jego realizacja w tym roku przebiega bez zakłóceń. – To jest już ponad 20 mld, które trafiają do polskich rodzin i program będzie przez nasz rząd kontynuowany – dodała.

Wyraziła nadzieję, że "pokolenie 500 plus", czyli te dzieci, które już się urodziły, które się urodzą, będą – kiedy dorosną – pokoleniem "odważnych, mądrych Polaków".

Szydło zaznaczyła, że dla niej liczbą symboliczną jest "94", gdyż według badań o 94 proc. zmalało ubóstwo wśród dzieci. Według szefowej rządu wszystkie dane wskazują, że z miesiąca na miesiąc w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. – Myślę, że możemy już zacząć mówić o tym, że mamy baby boom. I to jest ten cel, na który czekaliśmy. I to jest ten cel, który warto wspierać – zaznaczyła.

Obecna na spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że podstawowe cele programu, czyli wzrost liczby urodzeń, redukcja ubóstwa i szeroko rozumiana inwestycja w rodzinę – są realizowane.

– To nie zmiany kulturowe powodowały, że w polskich rodzinach rodziło się mniej dzieci. To trudna sytuacja materialna (...) i obawy przed tym, że narodziny kolejnego dziecka pogorszą naszą sytuację materialną powodowały, że tych dzieci rodziło się mniej – powiedziała Rafalska.

– Te zmiany kulturowe mają znaczenie na Zachodzie. My ciągle jesteśmy krajem, który mówi, że kocha dzieci (...); polskie rodziny mówią, że w hierarchii wartości szczęście rodzinne jest dla nas najważniejsze, a więc mamy dzisiaj szansę na to, żeby poprzez politykę rodzinną rządu pani premier Beaty Szydło w sposób istotny, wymierny, konsekwentny i wieloletni wspierać polskie rodziny – podkreśliła Rafalska.

Jak dodała, złożyła deklaracje, że w tym roku w Polsce urodzi się przynajmniej 400 tys. dzieci. Zaapelowała do zebranych rodziców, aby pomogli w zrealizowaniu tego celu.

Na koniec spotkania z mieszkańcami gminy Koneck premier podzieliła urodzinowy tort, odśpiewano "Sto lat".

Dzięki programowi Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, dzieci jest w tych rodzinach 3 mln 820 tys. Ogólnie program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia. Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter