22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP świętem narodowym Filipin

Ocena: 0
396

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadająca 8 grudnia, będzie od tego roku świętem narodowym na Filipinach – najbardziej katolickim państwie Azji. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przegłosowała Izba Niższa tamtejszego parlamentu na wniosek posła Rodolfo Farinasa.

Uzasadnił on swą propozycję tym, że wspomniana uroczystość jest jednym z najważniejszych i najbardziej szanowanych świąt w tym kraju i w tym dniu co roku ulice stolicy – Manili przemierza wielka procesja, której uczestnicy niosą liczne wizerunki Matki Bożej.

Farinas zwrócił również uwagę, że jeden z trzech statków, którymi przypłynęli na wyspy pierwsi Europejczycy, nosił nazwę "Concepción" ku czci Niepokalanego Poczęcia. – Zanim jeszcze nasz kraj został nazwany Filipinami, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem głoszenia imienia Chrystusa na tych ziemiach, zetknięto się już tutaj z imieniem Maryi w postaci Jej tytułu Niepokalanie Poczętej – oświadczył wnioskodawca.

Informując o tej inicjatywie azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews zauważyła nie bez ironii, że sam Farinas, znany ze swej pobożności, jest jednocześnie gorliwym zwolennikiem kary śmierci, co budzi stanowczy sprzeciw tamtejszych biskupów katolickich.

Dzień 8 grudnia ogłosił jako święto obowiązkowe dla katolików na całym świecie Klemens XI w 1708 r. dla uczczenia "świętości i czystości Najświętszej Maryi Panny". Z kolei Pius XII listem apostolskim "Impositi Nobis" z 12 września 1942 r. ogłosił Maryję Pannę Niepokalanie Poczętą jak "główną Patronkę Filipin".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -