11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Upadek dyktatora

Ocena: 0
549

Po 37 latach dyktatorskiego urzędowania do dymisji podał się prezydent Zimbabwe Robert Mugabe. Jest nadzieja, że kraj będzie teraz rządzony w sposób choć trochę mniej autokratyczny, choć obóz władzy pozostaje ten sam.

fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, Link

We wskaźniku demokracji (Democracy Index) stworzonym przez brytyjski Economist Intelligence Unit Zimbabwe znajdowało się w 2016 r. na 140. miejscu spośród 167 państw, a więc chociaż pośród „reżimów autorytarnych”, to wcale nie na najgorszej pozycji. Ci osądzani najbardziej negatywnie to: Korea Północna, Syria, Czad, Republika Środkowoafrykańska, Gwinea Równikowa i Turkmenistan. Tymczasem spuścizna rządów Mugabego jest szczególnie krwawa.

 

Od bojownika do prezydenta

Robert Mugabe to jeden z wielu afrykańskich polityków, którzy od lat 50. ubiegłego stulecia walczyli z kolonizatorami. Dzisiejsze Zimbabwe to dawna Rodezja (wcześniej – Rodezja Południowa), należąca do Wielkiej Brytanii od przełomu XIX i XX w. I, jak to bywa w państwach afrykańskich, zamieszkiwane jest przez rozmaite, niespecjalnie skore do współpracy plemiona. Szona stanowią blisko 55 proc. ludności, Ndebele zaś – 12,4 proc.

Ruch wyzwoleńczy organizowany był przez Afrykański Ludowy Związek Zimbabwe (ZAPU), od którego w 1963 r. odłączył się radykalny Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe (ZANU), w którym działał Mugabe. ZANU utworzył własną armię partyzancką ZANLA. Była ona finansowana i szkolona przez Chiny i inne państwa komunistyczne. To zaś spowodowało, że ZANU stawała się coraz bardziej podatna na wpływy ideologii komunistycznej, a zwłaszcza maoistowskiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły