24 stycznia
środa
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Unia Europejska: linie podziału

Ocena: 0
665

Uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski art. 7 Traktatu o UE wywołało dyskusję nad możliwymi tego konsekwencjami.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Teraz Rada UE, gdzie zasiadają przedstawiciele poszczególnych państw, musi zadecydować, czy istnieje „poważne ryzyko naruszenia” przez Polskę wartości unijnych – a więc „poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego i poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości”. Do podjęcia stosownych działań (z początku – np. skierowania zaleceń do Polski) potrzeba większości czterech piątych, czyli 22 krajów członkowskich i zgody Parlamentu Europejskiego. A jak na razie polski rząd może liczyć na poparcie Węgier i Czech, czyli tylko dwóch z 27 innych członków Unii. Dopiero do zastosowania sankcji potrzebna jest jednomyślność.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (640), 14 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły