17 stycznia
czwartek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UE i państwa islamskie domagają się uwolnienia porwanych w Syrii biskupów

Ocena: 0
1839
Komisarz ds. zagranicznych Unii Europejskiej, Catherine Ashton wyraziła głębokie zaniepokojenie "niepewnością" losu uprowadzonych przed kilku dniami metropolitów Aleppo: Gregoriosa Youhanna Ibrahima i Boulosa Yazigiego.
2013-04-28 12:28:00
ts / Aleppo (KAI)
fot. PAP/EPA/NICOLAS BOUVY

Unijna polityk zażądała natychmiastowego ich uwolnienia i „bezpiecznego powrotu” do diecezji. Do tego żądania przyłączyła się Organizacja Współpracy Islamskiej. Porwanie jest sprzeczne z zasadami islamu – oświadczył sekretarz organizacji, Ekmeleddin Ihsanoglu.

Catherine Ashton oświadczyła, że jest wstrząśnięta faktem, iż w konflikcie syryjskim jednym z celów stali się czołowi zwierzchnicy religijni. Dla tego rodzaju ataków nie ma żadnego usprawiedliwienia – stwierdziła unijna komisarz ds. zagranicznych. Jednocześnie potępiła „wszelką przemoc i uprowadzenia” w Syrii i podkreśliła, że „niewinne osoby cywilne, zwierzchnicy religijni i pracownicy organizacji humanitarnych nie mogą być ofiarami tego przerażającego konfliktu”.

Anglikański arcybiskup Canterbury, Justin Welby i katolicki arcybiskup Westminsteru, Vincent Nichols, we wspólnym oświadczeniu ogłoszonym 26 kwietnia podkreślili, że uprowadzenie dwóch metropolitów Aleppo i zabicie ich kierowcy są „wymownym znakiem okrutnych warunków, w jakich przyszło żyć wszystkim mieszkańcom Syrii”. Obaj arcybiskupi podkreślają swoje bezwzględne poparcie dla wspólnot chrześcijańskich w Syrii, które są głęboko zakorzenione w tym biblijnym kraju.

Arcybiskupi Welby i Nichols zapewnili, że w dalszym ciągu modlą się o „polityczne rozwiązanie” konfliktu, które zapewni „niezbywalne prawa podstawowe” wszystkich Syryjczyków. Jednocześnie zaapelowali o pilnie potrzebną pomoc humanitarną dla ludności syryjskiej.

Zatroskanie losem uprowadzonych biskupów wyraził też sekretarz Papieskiej Rady Jedności Chrześcijan, bp Brian Farrell. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił 26 kwietnia, że „to wielki ból, ale również dowód sytuacji, w jakiej żyją i cierpią dziesiątki tysięcy chrześcijan w regionie”.

Los dwóch uprowadzonych 25 kwietnia syryjskich biskupów jest w dalszym ciągu niepewny. W piątek o ich uwolnienie zaapelowali muzułmańscy duchowni w regionie. Tego samego dnia, podczas wizyty w Libanie, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow powiedział, że jego kraj intensywnie zabiega o kontakt z władzami syryjskimi, pragnąc wyjaśnić sytuację obu biskupów.

Syryjsko-prawosławny metropolita Gregorios Yohanna Ibrahim i grecko-prawosławny arcybiskup Boulos Yazigi zostali uprowadzeni przez uzbrojonych osobników 22 kwietnia w pobliżu Aleppo. Podczas napadu ich kierowcę zabito. Chrześcijańscy dostojnicy wracali z rozmów na temat uwolnienia dwóch księży, porwanych kilka miesięcy temu. Przyczyny porwania nie są znane. Według diecezji syryjsko-prawosławnej porywaczami są Czeczeni, działający w służbie islamistycznego frontu Al-Nusra.

O uwolnienie porwanych apelował również papież Franciszek. Podczas środowej audiencji generalnej wezwał walczące strony do politycznego zakończenia przelewu krwi oraz o pomoc humanitarną dla ludności.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -