28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uchwała SN zawieszona do rozstrzygnięcia przez TK

Ocena: 0.4
914

Do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 25 lutego wniosku marszałek Sejmu RP ws. tzw. sporu kompetencyjnego wstrzymana jest możliwość wydawania przez Sąd Najwyższy uchwał m.in. ws. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS. Do tego czasu wstrzymane jest także stosowanie uchwały trzech izb SN z 23 stycznia.

Fot. Irena Świerdzewska

W sprawie wyznaczenia daty rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym, o co zwróciła się do TK 22 stycznia marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Trybunał Konstytucyjny zebrał się 28 stycznia.

TK do czasu rozstrzygnięcia sprawy postanowił "tymczasowo uregulować kwestie sporne" i wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych: ukształtowania składu KRS, trybu przedstawiania prezydentowi kandydatur na sędziów, wykonywania prerogatywy prezydenta do ich powoływania, a także kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego przez osobę powołaną przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Trybunał wstrzymał także stosowanie uchwały trzech Izb SN: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 23 stycznia 2020 r., począwszy od dnia jej wydania. Jak wskazano, oznacza to, że niedopuszczalne jest stosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w rozumieniu przyjętym w uchwale SN; kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek KRS nie może być ograniczana, a orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą.

Przede wszystkim jednak TK wyznaczył datę rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego na 25 lutego br. Przewodniczącą składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą - sędzia Krystyna Pawłowicz.

Postanowienie zostało podjęte w składzie 14 obecnych sędziów TK, większością głosów. Zdania odrębne złożyło trzech z nich: Piotr Pszczółkowski, Leon Kieres oraz Jarosław Wyrembak. Zostało ono dzień później, 29 stycznia, opublikowane w Monitorze Polskim.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa spór kompetencyjny wyniknął z różnej interpretacji - przez z jednej strony Sejm i Prezydenta RP, a z drugiej - Sąd Najwyższy - m.in. przepisów Konstytucji RP odnoszących się do podziału władz i powoływania sędziów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter