27 lutego
sobota
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Turczynow: Czas na zmianę sposobu obrony Ukrainy przed agresją Rosji

Ocena: 0
364

Ukraina powinna zmienić sposób obrony w prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej – oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV

– Działania wojenne, które trwają na wschodzie naszego kraju już trzy lata, przerosły (...) format operacji antyterrorystycznej. Należy podkreślić, że operacja ta wypełniła wiele bardzo ważnych zadań. W jej ramach zatrzymaliśmy agresora, mogliśmy przeprowadzić prezydenckie, parlamentarne i lokalne wybory oraz wyzwolić znaczną część okupowanego terytorium Ukrainy. Nadszedł czas na nowy sposób obrony kraju – powiedział.

Władze Ukrainy nazywają operacją antyterrorystyczną swoje działania przeciwko separatystom w Donbasie i wspierającym ich Rosjanom.

Turczynow wyjaśnił, że obowiązujące na Ukrainie prawo pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, co nie oznacza automatycznego prawa do wykorzystywania sił zbrojnych i innych formacji wojskowych. Zaznaczył, że ustawodawstwo w tej sprawie przygotowywane było z uwzględnieniem sposobów prowadzenia wojny w XX wieku i nie przewidywało wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

– Nadszedł czas, by nie tylko uznać za okupowane niektóre rejony (powiaty) obwodów donieckiego i ługańskiego, ale żeby na szczeblu ustawodawczym wyznaczyć podstawy polityki państwowej mającej na celu ich oswobodzenie. Konieczna jest technologia obrony państwa, a w tym celu należy dać prezydentowi ustawowe prawo użycia sił zbrojnych i innych formacji wojskowych przeciwko hybrydowej agresji Federacji Rosyjskiej – powiedział sekretarz RBNiO.

Zdaniem Turczynowa Ukraina powinna także stworzyć stały sztab operacyjny w strefie konfliktu we wschodnich obwodach, co – jak podkreślił – wzmocni fundament mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, gdyż ich realizacja nie jest możliwa bez rozwiązania kwestii bezpieczeństwa i bez wyzwolenia okupowanych terytoriów.

– Jest to bardzo poważna sprawa, która wymaga omówienia w środowisku eksperckim. Projekt ustawy o przywróceniu suwerenności Ukrainy na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego będzie przekazany prezydentowi, po czym, mam nadzieję, zostanie wniesiony do Rady Najwyższej (parlamentu) – powiedział Turczynow.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter