4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trump kontra WHO

Ocena: 0
537

Prezydent USA Donald Trump postanowił wstrzymać finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia, której błędy mogły przyczynić się do śmierci wielu ludzi.

fot. EPA/MARTIAL TREZZINI

Stany Zjednoczone – obok Chińskiej Republiki Ludowej – należą do największych sponsorów WHO, przeznaczając na jej działalność  116 mln dolarów rocznie. Uzasadniając swoją decyzję Trumf zwrócił uwagę na ukrywanie przez organizację informacji na temat skali epidemii i podawanie przez nią fałszywych informacji. Spowodowało to rozprzestrzenienie się epidemii na cały świat, zarażenie 2 mln ludzi, a śmierć ponad 130 tysięcy. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych zakażonych jest 600 tysięcy obywateli, a  28 tysięcy zmarło. Za postawą WHO stać miały władze chińskie, które od lat mają wielkie wpływy w organizacji.

Założona  w 1948 r. Światowa Organizacja Zdrowia skupia około 8 tysięcy urzędników zatrudnionych w centrali w Genewie oraz w 179 krajach należących do organizacji. Ma niewątpliwie w swojej historii wiele sukcesów, jak choćby skuteczną walkę i praktyczne wyeliminowanie choroby Heine-Medina.

Niestety, w ostatnich latach dało się zauważyć proaborcyjną strategię WHO. Jej urzędnicy podkreślają w wytycznych, że „wybory i prawa kobiet do opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego dotyczą także dostępu do antykoncepcji i bezpiecznej aborcji w pełnym zakresie prawa”.

Teraz w okresie śmiercionośnej epidemii, gdy jeszcze w marcu niektóre rządy zwracały się do WHO o wskazówki, jak radzić sobie koronawirusem, przedstawiciele tej organizacji  w wytycznych na temat „Klinicznego zarządzania ciężkimi i ostrymi infekcjami układu oddechowego” wskazywali na aborcję jako kluczową „usługę”.

Jak dotąd nikt z WHO nie skomentował decyzji prezydenta Trumpa, który – jak wiadomo – jest pierwszym prezydentem USA, który w zdecydowany sposób opowiada się za życiem.  Podano jedynie, że jedyną troską WHO jest pomoc krajom walczącym z epidemią.

Oczywiście decyzja USA nie spowoduje, że WHO zbankrutuje, ma przecież tak bogatych sponsorów jak choćby Fundacja Rockefellera. Prezydent USA odważnie dał jednak do zrozumienia, że jego państwo nie będzie łożyć na tych, dla których współpraca z reżimem chińskim jest ważniejsza niż zdrowie milionów ludzi na świecie, a życie nie stanowi dla nich najważniejszego dobra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter