2 lipca
sobota
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Ocena: 4.8
537

Talibowie zajęli pałac prezydencki w Kabulu i mają de facto pełnię władzy w kraju. Rzecznik talibów w Afganistanie Mohammad Naeem ogłosił, że wojna w tym kraju dobiegła końca. Dodał, że już wkrótce wyłonione zostaną nowe władze i ogłoszony będzie ustrój państwa.

Fot. PAP/EPA/STRINGER

Ku zszokowaniu świata, rebelianci przejęli kontrolę nad całym krajem w zaledwie 9 dni i to zanim jeszcze zdążyły się stamtąd wycofać wszystkie wojska Stanów Zjednoczonych i NATO.

Po tym, jak talibowie okrążyli Kabul, zażądali pokojowego przekazania władzy przez rząd. Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani uciekł z kraju, a talibowie weszli do pałacu prezydenckiego. Za granicę wyjechali też wiceprezydent, minister obrony, szef parlamentu i inni politycy. Część członków dotychczasowego rządu prowadzi obecnie rozmowy z talibami o ustanowieniu przejściowego rządu.

Dantejskie sceny rozegrały się wieczorem na lotnisku w Kabulu. Port lotniczy został wcześniej zamknięty dla samolotów rejsowych, by można było ewakuować obywateli USA. Zdesperowane tłumy Afgańczyków, chcących wydostać się z kraju, próbowały wedrzeć się do samolotów, a amerykańscy żołnierze, którzy przejęli lotnisko, mieli otworzyć ogień.

Talibowie kontrolują teraz 11 dystryktów Kabulu. Weszli do stolicy, by, jak twierdzili, zapobiec grabieżom, bo z Kabulu uciekli wcześniej policjanci. Talibowie kontrolują także wszystkie inne miasta w Afganistanie i większość baz wojskowych. Przejęli też podarowany afgańskiej armii przez USA sprzęt, broń, śmigłowce czy nowoczesne systemy obronne. Weszli też do bazy Bagram, do niedawna największej amerykańskiej bazy w Afganistanie, będącej symbolem kończącej się właśnie 20-letniej misji NATO.

W ostatnich dniach z Afganistanu wyjechały tysiące afgańskich żołnierzy, którzy uciekali ze swoich baz przed talibami. Część z nich schroniła się w Iranie, część w Uzbekistanie.

Talibowie podkreślają, że żadna z siedzib misji dyplomatycznych nie była celem ich ataków. Rebelianci, którzy wczoraj zajęli stolicę kraju, Kabul, mają umożliwić wszystkim krajom zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów z przedstawicielami dotychczasowych władz Afganistanu i gwarantujemy im bezpieczeństwo.

– powiedział rzecznik Talibów w wywiadzie dla telewizji Al-Jazeera. Dodał, że przywódcy talibskich rebeliantów chcą zachowania pokoju w kraju i podejmą wszelkie kroki, by ten pokój zapewnić.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Afganistanie przebywa pięciu obywateli Polski. Są oni w stałym kontakcie z konsulem w New Delhi, a także z ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu w sprawie możliwości ewakuacji z terytorium tego kraju. W tej chwili siły NATO pomagają w utrzymaniu kontroli nad lotniskiem w Kabulu i koordynują ewakuację ze stolicy Afganistanu.

Ofensywa Talibów trwa od kwietnia, ale przyspieszyła w ostatnich dniach. Wiele z miast było poddawanych bez walki, a żołnierze i policjanci uciekali do innych regionów lub za granicę.

Ludzie walczą o przekroczenie muru granicznego międzynarodowego lotniska Hamida Karzaja, aby uciec z kraju, fot. PAP/EPA/STRINGER

Fot. PAP/EPA/Leading Hand BEN SHREAD / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT

Fot. PAP/EPA/STRINGER

Fot. PAP/EPA/STRINGER

Fot. PAP/EPA/STRINGER

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter