20 września
piątek
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajne przemówienie szefa niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji w Warszawie. Co wiedzą specsłużby?

Ocena: 1.83333
1127

W ujawnionym obecnie tajnym przemówieniu ustępujący prezes niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen uznał swe odejście za efekt dążeń do rozbicia koalicji rządowej - podały w poniedziałek niemieckie media.

fot. FelixMittermeier, CC0

Przemówienie to wygłosił 18 października w Warszawie na posiedzeniu Klubu Berneńskiego, który jest platformą wymiany poglądów i informacji tajnych służb państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.

Pozycję Maassena na stanowisku szefa BfV podkopał prasowy wywiad, w którym odrzucił powszechną interpretację zarejestrowanych na wideo w trakcie prawicowych demonstracji w Chemnitz w Saksonii ekscesów jako "polowania na czarownice". Demonstracje były reakcją na zabicie 26 sierpnia w Chemnitz nożem 35-letniego Niemca; podejrzanymi o ten czyn są ubiegający się o azyl uchodźcy.

Jak stwierdził wtedy Maassen, istnieją "poważne podstawy", by sądzić, że w przypadku prezentowanego nagrania wideo "chodzi o celową fałszywą informację, która miałaby umożliwić odwrócenie publicznej uwagi od morderstwa w Chemnitz". Teza ta natrafiła na zdecydowany sprzeciw nie tylko polityków opozycji, ale także przedstawicieli chadecko-socjaldemokratycznej koalicji rządowej.

Kierownictwa CDU/CSU i SPD uzgodniły we wrześniu najpierw, że Maassen powinien zostać przeniesiony na stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych. Wywołało to falę oburzenia i w jej efekcie decyzję, że były szef BfV otrzyma w MSW tylko rangę kierownika wydziału zajmującego się zadaniami europejskimi i międzynarodowymi.

Według relacji mediów, w swym przemówieniu w Warszawie Maassen roztoczył wizję lewicowo-radykalnych sił w SPD, które od samego początku były przeciwne zawieraniu koalicji z chadekami. Jego komentarz na temat wydarzeń w Chemnitz miał być dla tych sił wymarzoną okazją, by sprowokować zerwanie koalicji. Jak oświadczył kolegom z Klubu Berneńskiego, jest w Niemczech znany jako krytyk naiwnej i lewicowej polityki, prowadzonej w sferze migracji oraz bezpieczeństwa.

Rzecznik ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera poinformował w poniedziałek, że szef resortu wypowie się na temat sprawy Maassena po zbadaniu jego kontrowersyjnych wypowiedzi - co podjęto jeszcze w ubiegłym tygodniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -