19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szymański: decydowanie o sądownictwie to kompetencje członków UE

Ocena: 0
410

– Szanujemy prawo Komisji Europejskiej do wyrażania opinii, poważnie odpowiadamy na każde pytanie, ale zasady organizacji wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich Unii Europejskiej należą do kompetencji państw członkowskich, nie KE – uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

– (Spór) nie dotyczy wartości praworządności (...); natomiast czym innym jest interpretowanie tej zasady. W tym wypadku KE, ciało wykonawcze instytucji międzynarodowej, sugeruje, że ma prawo do tego, by stwierdzić, co jest praworządne, a co nie – powiedział na antenie TVN24 wiceszef MSZ, minister ds. europejskich Konrad Szymański, pytany o spór w kwestii praworządności między Polską a Komisją Europejską.

– W moim przekonaniu tego typu finalne opinie mogą kształtować tylko i wyłącznie sądy, także sądy międzynarodowe, jesteśmy otwarci na to, żeby również przed sądem doszukiwać się racji w różnych sprawach – mówił wiceminister. – Kłopot polega na tym, że zasady organizacji wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich należą do kompetencji państw członkowskich – podkreślił.

Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę praworządności od początku 2016 r. W połowie lipca KE ostrzegała, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Później jednak prezydent zawetował dwie z czterech kwestionowanych przez Brukselę ustaw. Nie zmieniło to nastawienia KE, która cały czas podkreśla, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności.

– Nie odmawiamy prawa KE, żeby wyrażać opinie, dlatego poważnie odpowiadamy na każde pytanie, na każde zalecenie – powiedział Szymański, zaznaczając jednak, że KE "musi uznać prawo państwa polskiego do przedstawienia swojej interpretacji".

Zdaniem wiceministra Komisja Europejska zachowuje się w stosunku do Polski "nadmiernie skrupulatnie". – Unijne instytucje są przynajmniej współodpowiedzialne za eskalowanie napięć, my nie wymyśliliśmy tego sporu, my odpowiadamy na ten spór (…), gdyby to od nas zależało, tego sporu by nie było – ocenił.

Szymański zwrócił też uwagę na to, że za sprawą prezydenckich wet względem ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa ma miejsce "nowe otwarcie", jako że żadna z zawetowanych ustaw "nie weszła do porządku prawnego". Zdaniem wiceministra rozważania na ten temat są "odrobinę teoretyczne". – Na tym etapie, w momencie, kiedy nowe projekty nie są nawet zgłoszone przez kogokolwiek do Sejmu, naprawdę Komisja Europejska nie ma nic do dodania – stwierdził.

Pytany o kwestię przygotowywanych przez prezydenta projektów ustaw, wiceszef MSZ zapewnił, że "ośrodek prezydencki jest całkowicie samodzielnym aktorem procesu legislacyjnego w Polsce". Dodał, że "wymiana opinii czy informacji" na linii rząd–prezydent w sprawie przygotowywanych ustaw byłaby "czymś nadzwyczajnym".

Jak mówił w poniedziałek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, prace nad prezydenckimi projektami ustaw dotyczących sądownictwa powinny zakończyć się "około połowy września".(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter