5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: To jasny sygnał o potrzebie reform w UE

Ocena: 0
558

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform; Unia musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Irlandii  Endą Kennym.

fot. PAP/Leszek Szymański

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Kennym, szefowa polskiego rządu powiedziała, że Polska i Irlandia stoją na stanowisku, iż głosy państw narodowych i ich parlamentów powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym UE. – Uważamy, że cztery podstawy Unii powinny być szczególnie zachowane – podkreśliła.

– Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość – powiedziała Szydło. Zadeklarowała, że dla Polski i Irlandii wspólny rynek jest jednym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej. – Jesteśmy zgodni, że należy go chronić gwarantując przestrzeganie wszystkich czterech swobód – dodała. 

– Zgodziliśmy się, że decyzja Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform. Unia Europejska musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania – powiedziała premier. 

Premier Kenny zaznaczył, że Polska i Irlandia mają wiele zbieżnych perspektyw w tej kwestii. – Jesteśmy przekonani, że Irlandia i Polska w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw – podkreślił.

Według niego nie ma żadnych wątpliwości, że wyjście Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej będzie olbrzymim wyzwaniem dla Irlandii ze względu na złożoność jej relacji z Londynem. 

– Ustaliliśmy, że trzeba minimalizować negatywne skutki Brexitu dla gospodarek, dla obywateli. Naświetliliśmy punkty, które budzą niepokój. Mamy nadzieję na konstruktywne negocjacje, które będą też asumptem dla coraz bliższej współpracy irlandzko-polskiej – powiedział Kenny.

– Będziemy starali się również zapewnić, by 27 państw UE mówiło w tych negocjacjach jednym głosem, broniąc czterech swobód, w tym swobody podróżowania, aby nie wprowadzono żadnych restrykcji i aby Wielka Brytania nie podeszła wybiórczo do negocjacji – zaznaczył. 

Premierzy zgodzili się w kwestii ochrony praw nabytych obywateli Polski i Irlandii pracujących w Wielkiej Brytanii. – Podpisujemy się pod obowiązkiem pracowników, ochrony praw nabytych. Powinno być to zawarowane na początku negocjacji – podkreślił Kenny. 

– Dla polskiego rządu jest istotne, żeby prawa nabyte zostały zachowane. Polska będzie te kwestie stawiała na początku negocjacji – zaznaczyła Szydło. 

Jak zapewniła Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączy nas podobieństwo losów historycznych, ale też wspólne interesy na forum Unii Europejskiej. Podkreśliła, że oba kraje w przeszłości zawsze udzielały sobie wsparcie.

Premier dziękowała też Irlandii za serdeczne przyjęcie wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków. – Polacy wnoszą konkretny wkład w rozwój Irlandii, będąc jej lojalnymi mieszkańcami – zaznaczyła. 

Premier Irlandii podkreślił, że 150 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do UE przynosi "wielką chlubę swojemu krajowi wnosząc wkład w życie społeczne, kulturowe, ekonomiczne Irlandii". 

Szydło poinformowała, ze z premierem Irlandii uzgodnili "działania na rzecz umożliwienia polskim dzieciom i młodzieży dostępu do języka ojczystego w ramach irlandzkiego systemu edukacyjnego". W najbliższym czasie ma dojść do spotkania ministrów edukacji obu państw. 

– Nasz resort edukacji wypracowuje nową strategię nauczania języków obcych – poinformował Enda Kenny. 

Premier Szydło wyraziła nadzieję na dalszą współpracę w zakresie inicjatyw dot. unijnej agendy cyfrowej, energetycznej i rolnej. 

Premier Irlandii podkreślił, że UE powinna dokończyć budowę jednolitego rynku wewnętrznego i rynku cyfrowego. Z kolei Szydło zaznaczyła, że "takie kraje jak Polska, Irlandia czy Holandia mają ogromną rolę do odegrania jeżeli chodzi o wspieranie wspólnego rynku, żeby był ochroniony, żeby przeciwstawiać się działaniom protekcjonistycznym".

Według Szydło, Komisja Europejska w takich kwestiach jak nowe zasady dla pracowników delegowanych czy tzw. pakiet zimowy nie uwzględnia interesów państw członkowskich. – Zwróciłam się do premiera Irlandii o wsparcie Polski przy ustalaniu tych rozwiązań. (...) Rozwiązania przyjęte przez Komisję są dla nas nie do przyjęcia i zdecydowanie musimy się im sprzeciwić – powiedziała. 

Rozmowa szefów obu rządów dotyczyła też sytuacji na Ukrainie. – Ewentualna rewizja sankcji wobec Rosji będzie możliwa tylko pod warunkiem pełnej realizacji Porozumień Mińskich – powiedziała Szydło. Z tym stanowiskiem zgodził się premier Kenny. 

Poinformował też, że Irlandia i Polska będą wzajemnie wspierać swoje kandydatury do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. (PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter