21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: ponad 3 mld zł na program "Za życiem", wsparcie jakiego nie było

Ocena: 0
1060

– Program "Za życiem” kierowany jest do szczególnej grupy osób, która dotąd nie miała takiego wsparcia – oceniła w środę wicepremier Beata Szydło. – Na realizację programu w latach 2017-2021 przewidziano ponad 3 mld zł – przypomniała.

fot. PAP/Marcin Obara

W Warszawie podsumowano konsultacje społeczne zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem".

– Program "Za życiem" jest wyjątkowy. (…) Żaden program nie powstał w tak szczególnych okolicznościach, z tak wielkim poczuciem misji, którą powinniśmy podjąć po to, by faktycznie pokazać, że dla polskiego państwa wspieranie wszystkich obywateli, każdego, jest niezwykle ważne, a szczególnie tych, którzy są w trudniejszej sytuacji, którzy są słabsi, którzy wymagają troski i opieki – powiedziała wicepremier.

Szydło przypomniała, że program powstał w 2016 r. – To był szczególny czas w Polsce, kiedy żywa była dyskusja o problemach związanych nie tylko z niepełnosprawnością, ale również o możliwościach i szansach funkcjonowania rodzin, które mają niepełnosprawne dzieci i kobiet, które stoją przed trudną decyzją dowiadując się, że dziecko, które urodzą, będzie miało niepełnosprawności – wskazała.

Dodała, że polski rząd jest jednym z nielicznych, który może pochwalić się takim programem. Zaznaczyła, że w jego opracowanie, a potem realizację, zaangażowano pięć ministerstw, oprócz wiodącego MRPiPS, także m.in. resort zdrowia.

Wicepremier powiedziała, że program nie jest idealny, a konsultacje są po to, by go udoskonalać, uwzględniać zgłaszane uwagi. Podała, że "na spełnienie oczekiwań środowisk" w ciągu czterech lat przekazane zostanie ponad 3 mld zł. – Wierzę głęboko, że przy zaangażowaniu samorządów, których rola jest tu nie do przecenienia, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, te pieniądze będą wydane dobrze, tak że będą procentowały – powiedziała Szydło.

– Nasza troską jest, by program się rozwijał – podkreśliła. – To jest żywy program, to jest program chroniący życie, to jest program pokazujący, jak ważne jest życie. To jest program dla tych wszystkich, którzy mają poczucie odpowiedzialności za osoby wymagające wsparcia i pomocy oraz dla tych właśnie osób, aby wiedziały, że nie są same – wskazała.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podkreślała w środę podczas podsumowania konsultacji programu "Za życiem", że Polska jest wśród liderów w UE jeśli chodzi o nakłady na politykę rodzinną – w 2017 r. wyniosły one ponad 3,1 proc. PKB – podała.

– Po raz pierwszy spojrzeliśmy na politykę społeczną, że to jest ważna inwestycja, że to nie jest koszt, to nie jest wydatek, to nie jest ból zębów dla ministra finansów – powiedziała. Rafalska przypominała m.in., że z Programu Rodzina 500 plus korzysta ponad 3,6 mln polskich dzieci.

Mówiła, że pieniądze wydatkowane są m.in. na konsumpcję, bo w wielu rodzinach podstawowe potrzeby nie były zaspokojone, a także na edukację i rekreację. – Nie potwierdziło się to, co było przez wielu przeciwników z góry założoną tezą, że rodziny nie będą wiedziały co zrobić z pieniędzmi i je na pewno zmarnotrawią – podkreśliła. Przyznała, że jest "pewna część" rodzin, która ma problemy z niezaradnością, uzależnieniami, czy niewydolnością wychowawczą. – One były przed 500 plus i będą po "pięćsetce". To jest również problem społeczeństw bogatych. Trzeba na to patrzeć, ale nie można odpowiedzialnością obarczać tych, którzy na to nie zasługują – dodała.

Minister wskazała także m.in., że trzykrotnie zwiększone zostały środki na rozwój miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Podała, że w tym roku może powstać 24,5 tys. nowych miejsc opieki oraz, że dofinansowane zostanie 56 tys. już istniejących miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci z niepełnosprawnością.

Rafalska przypomniała również m.in, że od stycznie br. wprowadzono Mobilną Kartę Dużej Rodziny. Jak mówiła, wyzwaniem jest teraz mobilna legitymacja osoby z niepełnosprawnością. – Może ta aplikacja w smartfonie, ta nowoczesna wersja dla osób niepełnosprawnych, powinna być też uruchomiona. Dlaczego te technologiczne nowinki nie mają dotyczyć nas wszystkich i bardzo proszę, to jest takie publiczne zobowiązanie, żeby nad tym popracować – dodała.

Pierwszy etap programu "Za życiem" to m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej. Dugi etap obejmować ma m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Katarzyna Lechowicz-Dyl i Krzysztof Markowski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -