2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: Polska i Holandia będą bronić wspólnego rynku

Ocena: 0
628

– Wspólnym celem Polski i Holandii powinna być obrona rynku wewnętrznego – powiedziała w środę premier Beata Szydło w Hadze po rozmowie z premierem Holandii Markiem Rutte. – Nasze dwa państwa po Brexicie przejmą na siebie ciężar obrony wspólnego rynku – dodała.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier powiedziała polskim dziennikarzom, że przyszłość UE i koniecznych reform była głównym tematem jej rozmowy z premierem Holandii. W jej ocenie wiele punktów widzenia Polski i Holandii jest zbieżnych. – Zarówno Polska, jak i Holandia mają bardzo mocne przekonania, że naszym wspólnym w tej chwili celem powinna być obrona rynku wewnętrznego – mówiła Szydło.

– Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to Polska i Holandia staną się tymi państwami, które przejmą na siebie ciężar obrony wspólnego rynku – podkreśliła.

Według premier "jest zrozumienie" ze strony premiera Holandii w kwestii pracowników delegowanych w Unii Europejskiej. Propozycje nowych unijnych przepisów w tej sprawie zaproponowała Komisja Europejska; krytycznie oceniają je państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.

Premier poinformowała, że podczas spotkania poruszona została kwestia wspólnego dokumentu państw członkowskich, który ma zostać przyjęty podczas szczytu w Rzymie w związku z 60. rocznicą podpisania traktatów rzymskich pod koniec marca. Według niej Polska postuluje, by dokument ten, poza podsumowaniem tego, co już w UE się wydarzyło, zawierał także wskazania na przyszłość i pokazał kierunki zmian, które UE powinna podjąć.

Jak mówiła szefowa rządu, Polska i Holandia zgadzają się w kwestii negocjacji w sprawie Brexitu, które rząd brytyjski ma rozpocząć w marcu. Oba kraje – jak relacjonowała premier – łączy kwestia gwarancji praw nabytych obywateli UE mieszkających na Wyspach; Warszawa i Haga uważają też, że Wielka Brytania powinna wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych w UE w obecnej perspektywie finansowej.

Odnosząc się do spraw dwustronnych, premier poinformowała, że podniosła kwestię nauki języka polskiego w Holandii. – Ustaliliśmy, że nasze ministerstwa wypracują model współpracy, który będzie wspierał naukę języka polskiego – oświadczyła. Jak mówiła premier, rozmowa dotyczyła też polskich pracowników w Holandii. – Oczekujemy, że rząd w Holandii będzie rozumiał również ich problemy i ich wspierał – podkreśliła.

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w Holandii premier była pytana o to, czy nie ma obaw, że kolejne kraje zdecydują się – w ślad za Wielką Brytanią – na opuszczenie UE. W Holandii czołowe miejsce w sondażach ma obecnie antyimigrancka i eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa. W tym roku wybory odbędą się też we Francji i Niemczech.

Jak powiedziała premier, podczas rozmowy zgodzili się z premierem Rutte, że należy zrobić wszystko, by nie dochodziło do kolejnych "exitów". – Jeżeli nie wyciągniemy wniosków z Brexitu, to rzeczywiście może dojść do wzrostu niezadowolenia i chęci wyjścia z UE w kolejnych państwach – podkreśliła. W jej ocenie problem ten wielu polityków europejskich wydaje się bagatelizować, ale – jak zaznaczyła premier – zaczyna się to zmieniać, o czym świadczy zeszłotygodniowy szczyt przywódców unijnych na Malcie, a także jej rozmowy: we wtorek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz w środę z premierem Rutte.

– Niemcy i Holandia również myślą o tym, żeby szukać rozwiązania, kompromisu, który pozwoli na utrzymanie, rozwój UE – oceniła premier. Jak mówiła, Polska mówi dziś bardzo wyraźnie, że bez pogłębionych reform, których oczekują Europejczycy, w wielu krajach do głosu mogą zacząć dochodzić antyeuropejskie ugrupowania. Dodała, że Polska jest zdeterminowana, by zaproponować reformy; potrzebuje do tego partnerów.

Premier spotkała się także z przedstawicielami Polonii w ambasadzie RP w Hadze.

Z Hagi Magdalena Cedro (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter