15 listopada
piątek
Alberta, Leopolda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: Polityk musi pamiętać, że jest mądry mądrością swoich wyborców

Ocena: 0
269

Każda władza, każdy polityk musi pamiętać, że jest mądry mądrością swoich wyborców – podkreśliła w poniedziałek w Radiu Kraków wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że dla rządu priorytetem jest rodzina.

fot. PAP/Michał Klag

W wywiadzie wicepremier odpowiadała na m.in. pytania związane z samorządami i planami rządu przedstawionymi na sobotniej konwencji w Warszawie.

Beata Szydło podkreśliła, przywołując słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że nie będzie przyzwolenia na politykę brudnych rąk. – PiS nie ma tolerancji dla takich działań – powiedziała wicepremier, pytana o zagrożenia korupcją mogące się pojawić w związku z planami obniżenia pensji posłów i dyskusją o wynagrodzeniach w administracji rządowej i samorządowej.

W ocenie wicepremier trzeba się zastanowić, jak wynagrodzenia w administracji publicznej będą skonstruowane oraz trzeba wypracować w tej kwestii przejrzyste zasady. Zwróciła uwagę, że PiS obniżył już wynagrodzenia w zarządach spółek skarbu państwa. Zdaniem wicepremier na temat wynagrodzeń w administracji potrzeba jest spokojna rozmowa. – Jest taka wola ze strony klubu PiS. Oczekiwanie opinii publicznej będzie spełnione – powiedziała.

Jak dodała, muszą być też odpowiednie mechanizmy, które będą chronić przed korupcją. – W PiS sytuacja jest jasna. Nie ma tolerancji dla takich działań – mówiła.

Szydło – jak dodała – wierzy, że ludzie idący do polityki mają poczucie misji i służby. – Szczególnie w samorządach jest to istotne. Tam kontrola społeczna powoduje, że samorządowcy czują, że są obserwowani – powiedziała.

Wicepremier pytana o niższe notowania PiS w sondażach odpowiedziała, że to impuls dla rządu. Jak mówiła, wyniki tych sondaży mówią, że nie można spocząć na laurach, że trzeba jeszcze bardziej zabrać się do roboty. – Każda władza, każdy polityk musi pamiętać, że jest mądry mądrością swoich wyborców – powiedziała.

Jak oceniła, sondaże są miarą, której trzeba się przyjrzeć, ale one nie mogą dyktować polityki. Oceniła, że to rozmowy z wyborcami w różnych zakątkach kraju dały PiS zwycięstwo w ostatnich wyborach i teraz PiS również będzie jeździło po Polsce, aby słuchać głosu Polaków.

Podkreśliła, że polityka rodzinna – troska o matki, dzieci, młode rodziny i seniorów – jest priorytetem Prawa i Sprawiedliwości. – Dla polskiego rządu priorytetem jest rodzina – ta wielopokoleniowa – oświadczyła.

Wicepremier wyjaśniła, że kompleksowa polityka senioralna rządu PiS jest opisana w dokumencie, który zostanie niedługo przyjęty przez rząd. – Premier Morawiecki zaprezentował jeden z projektów (Dostępność Plus), (...) poza tym będą inne propozycje – powiedziała.

Uspokoiła także, że samorządy, które będą realizować programy, nie muszą się obawiać braku środków na projekty. – Chcemy inwestować w dzieci, młode rodziny i osoby starsze. To sprawa rządu i samorządu – zaznaczyła wicepremier. Jak powiedziała, czasami ma wrażenie, że samorządowcy próbują się odseparować od polityki rządu.

Odnosząc się do projektu Mama Plus – świadczeń emerytalnych dla niepracujących matek, które mają co najmniej czworo dzieci, zaznaczyła, że to próba docenienia matek, które wychowały lub wychowują kilkoro dzieci i z tego powodu nie mogą podjąć aktywności zawodowej. – Bycie mamą wielodzietnej rodziny to ciężka praca i poświęcenie – powiedziała Szydło, zwracając uwagę, że ułatwienia czekają także na studentki, które zajdą w ciążę.

Beata Szydło podkreśliła, że dziś wyzwaniem jest demografia. W ubiegłym roku – mówiła Szydło – urodziło się ponad 400 tys. dzieci, czyli o 30 tys. więcej niż prognozowano, ale to ciągle nie są wystarczająco korzystne wskaźniki.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 listopada

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Dziś w Kościele:
+ piątek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 13,1-9; Ps 19,2-3.4-5ab; Łk 17,26-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -