29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: mam nadzieję, że posłowie poprą projekty ws. niepełnosprawnych

Ocena: 0
3649

– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu wszystkie kluby poprą w Sejmie projekty ustaw, złożone przez rząd i klub PiS, bo spełniają one oczekiwania osób niepełnosprawnych – powiedziała w sobotę wicepremier Beata Szydło.

fot. PAP/Krzysztof Świderski

W Krapkowicach (opolskie) wicepremier ds. społecznych spotkała się z mieszkańcami i lokalnymi politykami w ramach projektu "Polska jest jedna". Podczas spotkania Szydło przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia rządu i plany na najbliższe miesiące. Odniosła się także do trwającego w sejmie protestu niepełnosprawnych.

– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy pracowali nad dwoma projektami, które spełniają postulaty protestujących, a nawet częściowo idą dalej. Rząd zareagował natychmiast podnosząc rentę socjalną. Propozycja sejmowa o bezlimitowym dostępie niepełnosprawnych do usług rehabilitacyjnych idzie dalej niż oczekiwane przez nich 500 złotych. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, za kilka dni, wszystkie kluby poselskie poprą dwa przełomowe projekty: jeden przygotowany przez rząd, drugi przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, wychodzące i spełniające oczekiwania osób niepełnosprawnych – powiedziała wicepremier.

W ubiegłym tygodniu przyjęty został przez rząd projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zakłada on, że świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

W poniedziałek klub PiS złożył projekt, który przewiduje m.in. wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Szydło podkreśliła, że obecny problem jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, a jego rozwiązanie będzie wymagało spokojnych rozmów, bez zbytecznej presji i obecności mediów. Zapowiedziała też pilne rozpoczęcie prac nad nowymi rozwiązaniami, które mogą pomóc niepełnosprawnym.

– Są różne grupy niepełnosprawnych z różnymi potrzebami. W zasadzie do każdej trzeba podejść indywidualnie. Rząd przez cały czas jest otwarty na merytoryczne rozmowy. Jednak wieloletnich zaniedbań jest tyle, że trudno oczekiwać, by je wszystkie rozwiązać szybko. Część problemów będzie wymagała rozwiązań systemowych, które można wypracować w drodze spokojnej, rzeczowej dyskusji – podkreślała wicepremier.

Zdaniem Szydło, większość obietnic i zobowiązań, jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości złożył wyborcom w 2015 roku jest już wykonana lub wdrożona w życie. Wicepremier przyznała, że zdarzały się błędy, jednak program partii jest realizowany "konsekwentnie i krok po kroku". Za najważniejsze reformy uznała przywrócenie niższego wieku emerytalnego, program 500 plus i zmiany w sądownictwie. Wicepremier zwróciła uwagę na zmianę pozycji rodziny w postrzeganiu przez wszystkie siły polityczne, która nastąpiła dzięki działaniom PiS.

– Dzięki programowi 500 plus pokazaliśmy, że warto wspierać nasze rodziny. Kolejnym krokiem będzie przygotowywany przez ekspertów program wsparcia dla młodych mam, by mogły macierzyństwo połączyć z nauką. Nie zapominamy o seniorach, do których także są adresowane kolejne projekty. Dzięki nam zmieniła się optyka postrzegania rodziny przez państwo i jego instytucje. Przygotowujemy projekty na kolejną kadencję i stąd także nasze spotkania w całym kraju, by wysłuchać pomysłów, postulatów, które należy w nich uwzględnić – powiedziała Szydło.

W ocenie wicepremier w ciągu ostatnich dwóch lat Polska odnowiła i wzmocniła więzi w Grupie Wyszehradzkiej skupiającej Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

– Nasz rząd odbudował dobre relacje w Grupie Wyszehradzkiej, które były zaniedbane przez naszych poprzedników. Udowodniliśmy, że nie marnujemy pieniędzy Unii Europejskiej. Rośnie nasze PKB, spada poziom bezrobocia, tworzymy nowe miejsca pracy. Powiedzmy też głośno: cała Europa korzysta z tego, że w Polsce, Czechach i na Węgrzech dobrze wykorzystują te środki unijne, z których i tak znaczna część wraca w różny sposób do płatników składek – mówiła Szydło.

Marek Szczepanik (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter