3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szydło: bardzo obiecujące perspektywy polsko-albańskiej współpracy gospodarczej

Ocena: 0
433

– Perspektywy polsko-albańskiej współpracy gospodarczej są bardzo obiecujące – powiedziała w środę premier Beata Szydło. Premier Albanii Edi Rama zachęcał polski biznes do budowania obiektów turystycznych w Albanii.

fot.PAP/Jacek Turczyk

Premier Beata Szydło wraz z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce premierem Albanii Edim Ramą zainaugurowali Forum Biznesu Polska – Albania w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

– To szczególny rok, bo świętujemy 80 – lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych polsko – albańskich. To bardzo dobry moment, by pogłębiać i rozszerzać nasze stosunki gospodarcze – powiedziała szefowa rządu.

Premier zwróciła uwagę na optymistyczne dane płynące z polskiej gospodarki. – W trzecim kwartale polska gospodarka rosła w tempie 4,9 proc.,  a motorem napędzającym PKB pozostawała konsumpcja, którą solidnie wspomógł eksport. To najwyższy wynik od 6 lat. Mam nadzieję, że ten wynik okaże się dodatkową zachętą dla albańskich inwestorów i spowoduje ożywienie w polsko – albańskich relacjach gospodarczych – powiedziała.

Zwróciła uwagę, na fakt, że Polska – ze względu na swój duży rynek wewnętrzny, wielkie inwestycje infrastrukturalne i rozwinięty rynek kapitałowy jest dobrym partnerem gospodarczym.

– Forum stwarza możliwość polskiej oferty eksportowej w różnych dziedzinach przemysłu jak np. budownictwo infrastrukturalne, energetyka, produkcja maszyn, jachtów solarnych, rynek żywnościowy. Tu warto zwrócić uwagę na oferty polskich firm, mamy się czym pochwalić – powiedziała.

Albański premier Edi Rama powiedział z kolei, że Albania jest krajem, w którym "każdy, kto dziś inwestuje, jutro może sporo zyskać". Premier Edi Rama zwrócił uwagę, że od stycznia br. liczba  polskich turystów odwiedzających Albanię wzrosła o 70 proc. rok do roku. Co ciekawe – podkreślił – coraz więcej Polaków, wraca do Albanii. Premier zachęcała polskich inwestorów do budowania własnych obiektów turystycznych w Albanii.

Małgorzata Dragan (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter