29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szpitale w sieci

Ocena: 0
1279

– Bezpieczny szpital to bezpieczni pacjenci – przekonuje w rozmowie z "Idziemy" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

fot. arch. Ministerstwa Zdrowia

Z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem rozmawia Irena Świerdzewska

 

Sieć szpitali zacznie działać od 1 października. Co to oznacza dla pacjenta?

Po pierwsze, oznacza to gwarancję kontraktu dla każdego szpitala jedynego w powiecie oraz innych placówek zapewniających bezpieczeństwo mieszkańców wsi, małych miejscowości czy regionów. Bezpieczny szpital to bezpieczni pacjenci. Dokona się cały szereg zmian począwszy od pierwszego kontaktu ze szpitalem i samej obsługi pacjenta. Izby przyjęć czy Szpitalne Odziały Ratunkowe (tzw. SOR-y) kojarzą się z gigantycznymi kolejkami. Ustawa o sieci szpitali to zmieni. Na szpital sieciowy nakłada ona obowiązek zorganizowania obok izby przyjęć lub SOR-u poradni tzw. nocnej świątecznej pomocy lekarskiej. Tu będą przyjmowani lżej chorzy pacjenci, z którymi obecnie muszą „konkurować” o przyjęcie ciężko chorzy.

Po drugie, ustawa poprawi sytuację pacjenta w szpitalu. Obecnie szpital rozlicza się z NFZ za wykonane procedury. Szpitale chętniej wykonują procedury lepiej wyceniane od tych opłacanych słabiej, wolą zajmować się pacjentem ze schorzeniem z tej pierwszej grupy. Sieć szpitali zakłada opłaty ryczałtowe dla szpitali, co oznacza, że pacjent będzie teraz otoczony opieką kompleksowo.

Zmieni się też sytuacja pacjenta po hospitalizacji, który dostaje zalecenie kontynuacji leczenia np. w poradni rehabilitacyjnej czy u lekarza specjalisty. Często czuje się bezradny, zwłaszcza kiedy jest starszy, kiedy zderza się z perspektywą oczekiwania w długiej kolejce na wizytę. Nowa ustawa powierza szpitalom sieciowym zaopiekowanie się pacjentem także po wypisaniu z placówki. Szpital sieciowy będzie organizował pacjentowi pomoc czy konsultację lekarza specjalisty w poradni przyszpitalnej, a także, jeśli trzeba, rehabilitację.

 

Czy już nie będzie sytuacji, że pacjent przyjmowany jest na jedno tylko badanie w szpitalu na trzy dni, by szpital otrzymał większe pieniądze?

W końcowym etapie przygotowań jest ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, w której przesuwamy obowiązek kompleksowej skoordynowanej opieki nad podopiecznymi na zespoły podstawowej opieki zdrowotnej, tj. lekarzy rodzinnych i towarzyszące im pielęgniarki. Pacjent powinien być diagnozowany przede wszystkim poza szpitalem. Jeżeli chodzi o czas pobytu pacjenta w szpitalu, ryczałtowy sposób rozliczania da więcej elastyczności zarządzającym szpitalom. Szpital będzie dostosowywał opiekę nad pacjentem do rzeczywistych potrzeb.

 

Jaki będzie los pacjentów oczekujących na zabieg w szpitalu, który nie znalazł się w sieci? Stracą kolejkę?

Obok szpitali sieciowych, które udzielają świadczeń w stanie nagłego zachorowania, są także i inne placówki, będące poza siecią, które będą zawierały umowy z NFZ na takich zasadach, jak dotychczas, czyli poprzez konkursy. Jest wysoce prawdopodobne, że szpitale, w których pacjenci są zapisani w kolejce, będą nadal wykonywały te zabiegi w ramach umowy z NFZ. W innych sytuacjach pacjent będzie miał realizowany zabieg w innej placówce, według umówionej daty, w czym pomoże mu oddział NFZ. Dotychczas też tak bywało, że z różnych powodów kontrakt ulegał zakończeniu i trzeba było pacjentów przenosić do innej placówki zgodnie z datą zapisu.

 

Ratownicy medyczni zapowiadają protesty. Pana zdaniem słusznie?

Lista postulatów dotyczących zmian organizacyjnych w systemie ratownictwa medycznego prezentowana przez środowisko ratowników jest długa; są to bardzo rozsądne propozycje. Niemal w 100 proc. ministerstwo zdrowia zgadza się z nimi. Obecnie jesteśmy na końcowym etapie przygotowań nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wszystkie te postulaty tam się znajdą. Wśród nich ten, żeby powierzyć ratownictwo medyczne wyłącznie podmiotom publicznym, a nie, jak dotychczas, konkurencji rynkowej. Jedyną niezgodnością jest wysokość oczekiwanej podwyżki. Choć nie do końca zgodnie z oczekiwaniami, to jednak znaleźliśmy dodatkowe środki. Ratownicy w lipcu otrzymają 400 zł miesięcznie podwyżki. W przyszłym roku suma będzie podwojona. Czekamy też już tylko na podpis prezydenta pod ustawą o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych. W ciągu najbliższych pięciu lat będzie to kwota prawie 17 mld zł, część tych środków trafi także do ratowników.

 

Zapowiadał Pan powrót medycyny szkolnej…

Jesteśmy w trakcie przygotowywania stosownej ustawy. W ciągu kilku najbliższych miesięcy powinniśmy sfinalizować prace. Natomiast już od przyszłego roku ruszą w szkołach gabinety dentystyczne i ruchome gabinety, tzw. dentobusy.

W Polsce mamy ponad 12 tys. szkół podstawowych różnej wielkości; chcielibyśmy, aby w każdej szkole był podstawowy gabinet zdrowia z pielęgniarką lub higienistką szkolną, która będzie współpracować z nauczycielami, rodzicami, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. W większych szkołach gabinety będą na stałe, w mniejszych będą działać w niektóre dni tygodnia.

W Polsce wśród dzieci mamy epidemię próchnicy, dlatego w większych szkołach będą też stałe gabinety stomatologiczne, które będą świadczyć pomoc także w sąsiednich, mniejszych szkołach. Poza tym zamierzamy zakupić dentobusy, które byłyby dostępne w małych szkołach. Takich placówek, gdzie uczy się nie więcej niż sto dzieci, mamy ponad 6 tys.. Zanim ten program wejdzie w życie, już wprowadziliśmy korzystniejsze finansowanie dla stomatologów dziecięcych, żeby zachęcić ich do opiekowania się najmłodszymi pacjentami, szczególnie w gabinetach usytuowanych w szkołach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter