14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef MSZ: Przedstawiciele Polski i Izraela powinni raczej tonować wypowiedzi

Ocena: 0
871

Przedstawiciele Polski i Izraela powinni raczej tonować wypowiedzi oraz szukać koncyliacyjnego języka w sprawach wzajemnych relacji – oświadczył w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W większości wypadków – jego zdaniem – ma to miejsce.

fot. PAP/Radek Pietruszka

– W większości wypadków ma to miejsce, bo widać komentarze, także w prasie izraelskiej, bardziej wyważone niż na początku tego konfliktu, czemu służyła wizyta (w Izraelu – PAP) grupy roboczej pod kierunkiem pana ministra Bartosza Cichockiego – zaznaczył szef MSZ.

Czaputowicz odniósł się w ten sposób do pytania dziennikarzy, towarzyszących mu podczas wizyty w Macedonii o zeszłotygodniowe słowa ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, która podczas obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 na Dworcu Głównym powiedziała: "Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie – nawet kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski".

Szef polskiej dyplomacji oświadczył, że termin kolejnego spotkania zespołów ds. dialogu prawno–historycznego Polski i Izraela, które ma odbyć się w Warszawie, "nie został jeszcze ustalony".

Czaputowicz zwrócił uwagę, że elementem jego poniedziałkowej wizyty w Macedonii będzie udział w obchodach rocznicy deportacji ponad 7 tys. macedońskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu w Treblince. – Przywiązujemy dużą wagę do zachowania w pamięci tych wydarzeń i (...) w ogóle zachowania w pamięci obozów zagłady, które dzisiaj znajdują się na terenie Polski – powiedział.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -