5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef MSZ: Nasze bezpieczeństwo się umacnia

Ocena: 0
823

Mimo ciągle trudnej sytuacji w otoczeniu Polski, w wyniku zaangażowania polskiej dyplomacji nasze bezpieczeństwo się umacnia – podkreślił w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej w Sejmie.

fot. PAP/Radek Pietruszka

W czwartek rano szef MSZ przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 r. Na konferencji prasowej po tym wystąpieniu Waszczykowski powiedział, że "w 2016 r. postawione przez rząd przed dyplomacją polską zadania w pełni zostały zrealizowane", a jednym z nich było podniesienie bezpieczeństwa naszego kraju.

– W wyniku zaangażowania polskiej dyplomacji, w wyniku bezpośrednich rozmów z głównymi partnerami w Sojuszu Północnoatlantyckim (...) doprowadziliśmy do ważnych decyzji Sojuszu, aby na terenie Polski i innych krajów tzw. flanki wschodniej stacjonowały wojska NATO – powiedział szef MSZ podkreślając, że są to "znaczące siły NATO". – Mimo ciągle trudnej sytuacji w otoczeniu Polski, trudnego położenia geopolitycznego nasz status bezpieczeństwa się podnosi, nasze bezpieczeństwo się umacnia – podkreślił Waszczykowski.

Minister wyraził też zadowolenie z tego, jak prezydent Andrzej Duda ocenił jego expose. Prezydent powiedział, że było ono "spójne, wskazujące i najważniejsze osiągnięcia, i najważniejsze cele, a przede wszystkim pokazujące, że Polska polityka zagraniczna jest konsekwentna, ma wyznaczone cele, jest realizowana spokojnie i z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków".
 
– Cieszy mnie bardzo to, co usłyszałem od prezydenta Andrzeja Dudy po wysłuchaniu expose, iż przedstawiłem spokojną i rzeczową relację na temat funkcjonowania polskiej dyplomacji (...). Taki miałem zamiar, by tak to państwu przedstawić i cieszy mnie, że główny recenzent mojej polityki – prezydent Andrzej Duda – tak ją dostrzegł i tak ją ocenił – powiedział Waszczykowski.

 

Niemcy, Francja, Rosja

Dziennikarze pytali go m.in. o to, jak będą wyglądały stosunki polsko-niemieckie i polsko-francuskie, jeśli w wyniku zbliżających się wyborów w Niemczech i Francji zmienią się władze tych państw. – Jeśli chodzi o przyszłość relacji polsko-francuskich i polsko-niemieckich, a także w Trójkącie (Weimarskim), to nie Polska jest hamulcowym tych relacji. Rzeczywiście w obu tych krajach rozpoczęły się lub za chwile rozpoczną się kampanie wyborcze – zauważył szef MSZ.

Podkreślił, że kampania wyborcza we Francji jest "bardzo burzliwa", co – jak ocenił – może sprawiać, że dyplomacja francuska staje się "o wiele mniej aktywna".

– Przynajmniej w relacjach polsko-niemieckich jesteśmy w optymistycznych nastrojach po ostatniej wizycie kanclerz Angeli Merkel, po bardzo dobrych rozmowach, które toczyły się w zrozumieniu wzajemnych interesów. I mamy nadzieję, że te interesy nie będą – tak jak dotąd nie były – zagrożone żadnymi tąpnięciami, które zmieniłyby scenę polityczną w Niemczech – podkreślił Waszczykowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter