18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef MON w Monachium: Wychodzimy wzmocnieni

Ocena: 0
596

NATO będzie silnym gwarantem bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej; USA potwierdziły w sobotę na 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium obecność i wsparcie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – powiedział w sobotę szef MON Antoni Macierewicz.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Na briefingu prasowym w Monachium minister Macierewicz podkreślił, że potwierdzenie wsparcia "jednoznacznego, absolutnego" dla sił odstraszania i wsparcia USA i NATO przez wiceprezydenta USA Mike Pence’a ma fundamentalne znaczenie. – Wychodzimy z tej konferencji wzmocnieni – zaznaczył polski minister obrony.

Macierewicz podkreślił, że zarówno polski rząd, jak i on osobiście od początku stali na stanowisku, że "nie należy zwracać uwagi na komentarze i plotki", dotyczące ewentualnych zmian w polityce USA.

– Jasne, że czyny są najważniejsze i najważniejsze są decyzje personalne, kształtujące zwłaszcza sferę bezpieczeństwa – tłumaczył. – Gdy usłyszałem o nominacji pana generała (Jamesa) Mattisa (na szefa Pentagonu), przestałem mieć jakiekolwiek wątpliwości co do rzeczywistego kierunku administracji prezydenta (Donalda) Trumpa – podkreślił.

Wystąpienie wiceprezydenta Pence'a, który – jak podkreślił Macierewicz – przemawiał w imieniu prezydenta Trumpa, "postawiło kropkę nad i". – Stany Zjednoczone wspierają NATO, Stany Zjednoczone wspierają Europę Środkową i Północną, a także Środkowo-Wschodnią, chcą uczynić zarówno siłę militarną USA, jak i siłę Sojuszu punktem odniesienia prowadzonej polityki – podkreślił Macierewicz. – To reaganowski punkt widzenia, ten który przyniósł wolność Europie Środkowej – dodał.

Mówiąc o najważniejszych zadaniach Sojuszu przed tegorocznym spotkaniem na szczycie, Macierewicz wymienił na pierwszym miejscu "ujednolicenie łańcucha dowodzenia struktur sił NATO". Jego zdaniem w minionych kilkunastu latach doszło do "pewnej dekompozycji" tych struktur.

Szef MON wyraził nadzieję, że kraje NATO, które wydają na wojsko mniej niż 2 proc. PKB, będą szybciej dochodziły do tego poziomu. – To będzie fundamentalna zmiana, na którą czekamy – zaznaczył. Wskazał, że kraje, takie jak Estonia czy Polska, znajdujące się w trudnej sytuacji po 70 latach okupacji sowieckiej, "są w stanie te 2 proc. wygospodarować", chociaż "dzieje się to kosztem olbrzymich wyrzeczeń naszych narodów".

W stolicy Bawarii Monachium od piątku ponad 30 szefów państw i rządów oraz pond 70 ministrów spraw zagranicznych i obrony dyskutują o wpływie zmiany na szczeblach władzy w USA na relacje transatlantyckie.

Z Monachium Jacek Lepiarz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter