4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef MON w Monachium: Wychodzimy wzmocnieni

Ocena: 0
321

NATO będzie silnym gwarantem bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej; USA potwierdziły w sobotę na 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium obecność i wsparcie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – powiedział w sobotę szef MON Antoni Macierewicz.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Na briefingu prasowym w Monachium minister Macierewicz podkreślił, że potwierdzenie wsparcia "jednoznacznego, absolutnego" dla sił odstraszania i wsparcia USA i NATO przez wiceprezydenta USA Mike Pence’a ma fundamentalne znaczenie. – Wychodzimy z tej konferencji wzmocnieni – zaznaczył polski minister obrony.

Macierewicz podkreślił, że zarówno polski rząd, jak i on osobiście od początku stali na stanowisku, że "nie należy zwracać uwagi na komentarze i plotki", dotyczące ewentualnych zmian w polityce USA.

– Jasne, że czyny są najważniejsze i najważniejsze są decyzje personalne, kształtujące zwłaszcza sferę bezpieczeństwa – tłumaczył. – Gdy usłyszałem o nominacji pana generała (Jamesa) Mattisa (na szefa Pentagonu), przestałem mieć jakiekolwiek wątpliwości co do rzeczywistego kierunku administracji prezydenta (Donalda) Trumpa – podkreślił.

Wystąpienie wiceprezydenta Pence'a, który – jak podkreślił Macierewicz – przemawiał w imieniu prezydenta Trumpa, "postawiło kropkę nad i". – Stany Zjednoczone wspierają NATO, Stany Zjednoczone wspierają Europę Środkową i Północną, a także Środkowo-Wschodnią, chcą uczynić zarówno siłę militarną USA, jak i siłę Sojuszu punktem odniesienia prowadzonej polityki – podkreślił Macierewicz. – To reaganowski punkt widzenia, ten który przyniósł wolność Europie Środkowej – dodał.

Mówiąc o najważniejszych zadaniach Sojuszu przed tegorocznym spotkaniem na szczycie, Macierewicz wymienił na pierwszym miejscu "ujednolicenie łańcucha dowodzenia struktur sił NATO". Jego zdaniem w minionych kilkunastu latach doszło do "pewnej dekompozycji" tych struktur.

Szef MON wyraził nadzieję, że kraje NATO, które wydają na wojsko mniej niż 2 proc. PKB, będą szybciej dochodziły do tego poziomu. – To będzie fundamentalna zmiana, na którą czekamy – zaznaczył. Wskazał, że kraje, takie jak Estonia czy Polska, znajdujące się w trudnej sytuacji po 70 latach okupacji sowieckiej, "są w stanie te 2 proc. wygospodarować", chociaż "dzieje się to kosztem olbrzymich wyrzeczeń naszych narodów".

W stolicy Bawarii Monachium od piątku ponad 30 szefów państw i rządów oraz pond 70 ministrów spraw zagranicznych i obrony dyskutują o wpływie zmiany na szczeblach władzy w USA na relacje transatlantyckie.

Z Monachium Jacek Lepiarz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter