4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef KE rozmawiał z premierem Morawieckim

Ocena: 0
1625

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał w piątek telefonicznie z premierem Mateuszem Morawieckim. Z informacji uzyskanych od unijnego źródła wynika, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii praworządności.

fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Rzeczniczka KE Mina Andreewa, która w piątek poinformowała o rozmowie Junckera i Morawieckiego, powiedziała, że omawiali oni kwestie, które znajdują się obecnie na agendzie europejskiej. Pytana, czy rozmowa dotyczyła praworządności, odpowiedziała jedynie, że "dialog (w tej sprawie) trwa".

Z informacji uzyskanych przez PAP od źródła w Brukseli wynika, że rozmowa dotyczyła także kwestii dialogu w sprawie rządów prawa. Inne źródło w KE powiedziało PAP, że rozmowy w sprawie praworządności między KE a Polską cały czas trwają. – Strony pracują nad wypracowaniem porozumienia - dodała ta osoba.

Polski rząd i KE próbują się porozumieć w sprawie konfliktu dotyczącego praworządności.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił w poniedziałek w Radiu Plus, że dzięki stanowisku wielu krajów UE sceptycznych wobec wszczęcia wobec Polski procedury z art. 7 oraz dzięki korekcie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowisko Komisji w rozmowach z rządem polskim jest obecnie "znacznie bardziej konstruktywne". Zastrzegł jednak, że w Brukseli jest wciąż wiele ośrodków, zainteresowanych storpedowaniem ewentualnego porozumienia rządu polskiego z KE w tej sprawie.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że podtrzymuje swoje krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej, wprowadzonej reformą wymiaru sprawiedliwości przez polskie władze. – W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję swoje stanowisko - powiedział na konferencji prasowej Timmermans. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter