29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczerski: problemem Europy są złe ideologie i populizm

Ocena: 0
674

– Wspólnota w Europie przeżywa kryzys i staje przed poważnymi wyzwaniami, dlatego że zbyt często to emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, a ostre słowa i radykalne oceny zastępują chłodną analizę – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

fot. Wikimedia/CC BY-SA 3.0 pl

W wykładzie wygłoszonym we wtorek na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP) w Berlinie Szczerski wyraził opinię, że Europa cierpi na "brak efektywności", a to oznacza "niezdolność do sprostania oczekiwaniom obywateli państw Unii Europejskiej".

– Europa musi na powrót stać się odpowiedzią, a nie znakiem zapytania – dodał Szczerski. Jak zaznaczył, błędy popełniane przez europejskich polityków wynikają z dwóch źródeł: złych ideologii i populizmu.

– Złe ideologie i populizm – każde z tych zjawisk dotyka dziś także politykę europejską, zniekształcając obraz rzeczywistości i skłaniając decydentów ku błędnym rozwiązaniom – mówił Szczerski.

Jak podkreślił, za ideologiami i populizmem stoją "konkretne interesy" i cele polityczne i gospodarcze. – Nie możemy sobie pozwolić, by zejść z drogi wartości i rozumu w kierunku ideologii i populizmu – zaapelował.

–  W Europie nie wolno szukać przeciwników tam, gdzie ich nie ma. Nie wolno dzielić tych, którzy powinni działać razem, nie wolno odbudowywać stereotypów, które niszczą szacunek dla innych narodów. Nie wolno uważać, że wie się lepiej bez wysłuchania opinii innych. Nie można uznawać siebie za lepszych wobec innych, których uznajemy za gorszych – mówił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

– Problemem współczesnej Europy nie są pracownicy z Europy Środkowej, którzy chcą po prostu pracować na wspólnym rynku. Nie są (problemem) narody, które chcą działać w ramach własnych państw, we własnej kulturze i własnym porządku społecznym – powiedział Szczerski.

– Pragnienie zachowania tego, co własne i swoiste, nie jest wrogim nacjonalizmem. Wrogi Europie jest natomiast protekcjonizm, który można nazwać wrogim nacjonalizmem – mówił Szczerski.

Zdaniem polskiego polityka Europejczycy mają obecnie prawo wątpić w to, że Unia Europejska jest dla nich źródłem bezpieczeństwa i wolności, zarówno osobistej, jak i ekonomicznej.

Wśród przyczyn tej sytuacji wymienił wspólną walutę euro. Szczerski powiedział, że Polska uznaje potrzebę reformy strefy euro i będzie jej sprzyjać. Zaznaczył, że taka reforma nie może tworzyć dodatkowych barier wewnątrz UE i "trwale instytucjonalnie podzielić Europy".

Drugim jego zdaniem powodem braku poczucia bezpieczeństwa jest kryzys imigracyjny. – To jest dziś główne źródło niepokoju europejskich społeczeństw – podkreślił. Działania Unii powinny jego zdaniem koncentrować się na terenach poza UE – tam, gdzie są źródła imigracji.

Szczerski skrytykował skrajne uproszczenia pojawiające się w poglądach na Europę Środkową. Za "nieuprawnione" uznał oceny, pojawiające się także w Niemczech, że "po wschodniej stronie Odry" demokracja jest zagrożona.

Szczerski ostrzegł przed propozycją kilku prędkości opartą na modelu hierarchicznym, która szkodzi jego zdaniem jedności Europy. – Nie chodzi o sam fakt istnienia podsystemów w polityce europejskiej. To jest rzecz naturalna – zastrzegł. Błędem jest "porządek hierarchiczny" – prędkości, z których "jedna ma być lepsza, a druga gorsza".

Szef gabinetu prezydenta skrytykował bliskie związki niemieckich polityków z rosyjskim biznesem. Za wielki błąd uznał pogodzenie się poprzedniego rządu z wykluczeniem Polski z rozmów o Ukrainie.

W części spotkania przeznaczonej na pytania Szczerski polemizował z w większości krytycznymi ocenami sytuacji wewnętrznej w Polsce, dotyczącymi sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i mediach, a także polityki historycznej.

Szczerski tłumaczył, że w Polsce w 2015 roku doszło do "zasadniczej zmiany", która dokonała się w sposób demokratyczny, "za pomocą kartki wyborczej". W Polsce "wszystko dzieje się zgodnie z porządkiem prawnym" – zapewnił. Podkreślił, że narody europejskie mają prawo "wzajemnie się oceniać". "Jesteśmy w rodzinie" – mówił. Szczerski wyraził ubolewanie z powodu "zjawisk, które nas obciążają". – Głupota jest ponadnarodowa – zauważył.

DGAP jest wiodącym niemieckim think tankiem doradzającym niemieckiemu rządowi w sprawach polityki zagranicznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter