6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Swiatłana Cichanouska podziękowała Kościołom za wsparcie

Ocena: 5
247

Zmuszona do emigracji liderka białoruskiej opozycji, Swiatłana Cichanouska podziękowała duchownym wspierającym naród podczas protestów. Wyraziła też solidarność z prześladowanymi członkami wspólnot religijnych.

www.wikipedia.org

– Wiem, że księża, pastorzy i wierni różnych wyznań wychodzili na protesty przeciwko przemocy i bezprawiu, otwierali drzwi kościołów i cerkwi, by udzielić schronienia pokojowym demonstrantom, dzwonili w dzwony, dyżurowali przed aresztami, odwiedzali pobitych w szpitalach oraz modlili się w intencji pokoju i prawdy. I wiem, że dalej to robicie, za co reżim odpowiedział wam represjami – oświadczyła Cichanouska, będąca niepraktykującą prawosławną.

– Zwracam się do liderów religijnych i wspólnot religijnych ze słowami wdzięczności. Dziękuję wam za waszą solidarność z narodem, który chce powstrzymać przemoc, uwolnić więźniów sumienia i doprowadzić do uczciwych wyborów. Poparcie Kościołów jest teraz ważne jak nigdy. Prawdziwa demokracja szanuje wiarę i głos każdego. Niech ten głos już nie milknie, a dźwięczy jeszcze wyraźniej i zostanie wysłuchany.

Od początku protestów na Białorusi na karę aresztu skazywano kapłanów Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Z kraju wydalony został polski misjonarz ks. Jerzy Wilk, a przewodniczący episkopatu katolickiego, metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz został zmuszony do emigracji. Wspólnoty religijne wzywają władze do przerwania przemocy i rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem. Prześladowani są także wierni, w tym za modlitwy i procesje w intencji pokoju. W środę na 15 dni aresztu skazani zostali muzycy znanego w Polsce katolickiego zespołu Laudans. Alona Pałaczanskaja i Andrej Łuhin dali bezpłatny koncert na jednym z podwórek Mińska, za co zostali oskarżeni o organizację nielegalnego zgromadzenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter