27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sukces Trumpa

Ocena: 0
2322

„To był niezwykły dzień” – tak wynik ostatnich wyborów w USA podsumował Donald Trump.

fot. PAP/EPA/CHRISTIAN HARTMANN

W Stanach Zjednoczonych odbyły się we wtorek 6 listopada wybory nazywane popularnie midterm, bo przypadają na połowę kadencji każdego urzędującego prezydenta. W tych jesiennych wyborach Amerykanie wybierają wszystkich 435 kongresmenów, czyli członków Izby Reprezentantów – izby niższej parlamentu, na dwuletnią kadencję, oraz 35 senatorów, czyli jedną trzecią składu senatu. Wybierano także gubernatorów 36 spośród 50 stanów, burmistrzów oraz rady szeregu miast. Wybory te uważane są za test popularności każdego urzędującego prezydenta. Demokraci mieli nadzieje przejąć kontrolę nad obiema izbami Kongresu, ale to im się nie udało. Republikanie zachowali niewielką przewagę w senacie: kontrolują co najmniej 51 miejsc w tej stuosobowej izbie. Demokraci z kolei uzyskali większość w izbie niższej amerykańskiego parlamentu i odebrali ją republikanom.

Pyrrusowe zwycięstwo

Prasa na ogół skupia uwagę na tym, że republikanie stracili kontrolę nad izbą niższą parlamentu. Z punktu widzenia prezydenta sprawy mają się jednak całkiem dobrze. Dla jego partii wynik też nie był zły. Republikanom zapewne uda się (dwa dni po zakończeniu głosowania jeszcze nie ogłoszono ostatecznych wyników w kilku stanach) powiększyć przewagę w senacie. A w USA ma on większe znaczenie niż izba reprezentantów, ponieważ to senat zatwierdza sędziów federalnych i ministrów w rządzie.

Właśnie na tym odcinku całą swą uwagę skupił Donald Trump, biorąc czynny udział w kampaniach wyborczych wielu senatorów. To właśnie dzięki prezydentowi, który zdołał zmobilizować swój żelazny elektorat w kilku stanach, republikańscy kandydaci wyszli obronną ręką z trudnej sytuacji. Podczas powyborczej konferencji prasowej Trump, z typowym dla siebie tryumfalizmem, podkreślił, że ci republikanie, którzy odcięli się od niego, przegrali wybory.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter