21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie kobiet

Ocena: 0
576

Kobiety polskie: walka o stulecie ich praw wyborczych będzie ostra. Jej ofiarą nie może być prawda o naszym życiu

Rocznica jest fascynująca: oto 28 listopada 1918 r. w znowu wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej ogłoszono dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego prawa wyborcze dla kobiet. Dekret ów stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7).

Naczelnik był pragmatyczny: skoro była już wyznaczona – na 26 stycznia 1919 r. – data Sejmu Ustawodawczego, należało się zatroszczyć o elektorat. Podobno dużą rolę odegrała w tej sprawie Aleksandra Piłsudska, czemu trudno się dziwić. Miała przecież życiorys niepodległościowy, w tym bojowy, jakiego nie powstydziłby się żaden legionowy żołnierz!

Odnotuję dla porządku, że pierwszymi kobietami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa. Są kompletnie nieznane, istnieją zapewne jakieś ich biografie, ale na pewno można je przypomnieć w nachodzącym roku. I nie warto czekać, że zrobi to „ktoś inny”, bo niby kto?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (633), 19 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły