19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Mjanmą

Ocena: 0
1026

Papież Franciszek przyjął 4 maja na audiencji radczynię stanu (premiera) i ministra spraw zagranicznych Mjanmy (Birmy) Aung San Suu Kyi, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku.

fot. PAP/EPA/TONY GENTILE

Jednocześnie watykańskie Biuro Prasowe poinformowało o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Mjanmą na szczeblu nuncjatury i ambasady. Tym samym ten azjatycki kraj stał się 182 państwem świata, z którym Stolica Apostolska utrzymuje relacje dyplomatyczne.

Było to drugie spotkanie Franciszka z Aung San Suu Kyi. Po raz pierwszy Franciszek przyjął ją na audiencji 28 października 2013 roku.

Aung San Suu Kyi urodziła się 19 czerwca 1945 r. w Rangunie jako córka „Ojca Niepodległości Birmy” gen. Aung Sana, po którym odziedziczyła pierwszą część swego imienia-nazwiska, który jednak zginął młodo, zamordowany przez przeciwnika politycznego, gdy ona miała dwa lata. Przyszła noblistka i polityk chodziła do szkół katolickich w swe ojczyźnie i w Indiach, gdzie jej matka była od 1960 r. ambasadorem. Studia wyższe odbyła w Indiach, Japonii i Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. poznała swego przyszłego męża Michaela Arisa (1946-99), którego poślubiła 1 stycznia 1972 r. w Londynie. Ma z nim dwóch synów.

Polityką zaczęła się zajmować pod koniec lat osiemdziesiątych. Wielokrotnie nawoływała do pokojowych przemian w swym kraju, co równie często ściągało na nie represje ze strony rządzących Birmą przez całe dziesięciolecia wojskowych. Od 2012 r. pełni różne stanowiska polityczne.

Za swe zaangażowanie na rzecz demokratyzacji kraju, bez stosowania przemocy, otrzymała wiele znaczących nagród międzynarodowych, m.in. w 1991 r. Pokojową Nagrodę Nobla i Europejską Nagrodę Praw Człowieka im. A. Sacharowa, w 1992 r. – nagrodę UNESCO im. Simona Bolivara, w rok później indyjską Nagrodę im. Jawaharlala Nehru, w 2000 r. – Medal Wolności USA i w 2005 r. – szwedzką Nagrodę im. Olofa Palmego. W 1997 r. została doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Karola w Pradze. W październiku 2012 i we wrześniu 2013 r. odwiedziła Polskę; za drugim razem na zaproszenie Lecha Wałęsy i ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz; przyjął ją wówczas m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

90 proc. mieszkańców liczącej 51,5 mln mieszkańców Mjanmy wyznaje buddyzm. Wśród mniejszości religijnych jest około 725 tys. katolików.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter