25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sowieckie ludobójstwo Polaków

Ocena: 0
2333

Dzieje Polaków mieszkających przed wojną w ZSRR i dramatyczny przebieg „operacji polskiej NKWD” w latach 1937-38 wciąż są słabo znane.

Braki te pomaga wypełnić książka „Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952”. Zawiera ona materiały z konferencji zorganizowanej przez Odział IPN w Białymstoku.

Jak podkreślił w swoim artykule zajmujący się tematyką Polaków w ZSRR prof. Mikołaj Iwanow, wg spisu z 1926 r. w Białoruskiej SRR mieszkało 96 tys. Polaków, ale on sam szacuje ich liczbę na 300 tys. – a przed wojną republika ta była dużo mniejsza od dzisiejszej Białorusi. W 1935 r. działały 34 polskie rady wiejskie oraz polski rejon narodowy im. Feliksa Dzierżyńskiego i 135 szkół z językiem polskim.

Jednak, jak wskazuje znawca historii Polaków na Białorusi prof. Zdzisław J. Winnicki, po 1935 r. nastąpił prawdziwy genocyd – ludobójstwo – naszych rodaków. W 1937 r. zlikwidowano „Radziecką Dzierżyńszczyznę”, a inaczej niż na Ukrainie, gdzie Polaków wywożono do Kazachstanu, tu ich wysyłano do łagrów i masowo rozstrzeliwano. Represje kontynuowano podczas wojny i po niej na terenach przyłączonych do ZSRR, a więc i na Litwie.

„Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952. Białoruś, Litwa, ziemie północno-wschodniej Polski” pod red. J.J. Milewskiego, IPN, Białystok-Warszawa 2017

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -