18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sługa interesu publicznego

Ocena: 4.7
714

Wzór człowieka, który przez całe życie dążył do prawdy – to określenie pasuje do niego najbardziej. Sędzia Bogusław Nizieński, postać legenda, skończył 90 lat.

fot. Radek Molenda / Idziemy

– Wzór? Mocna przesada. Tak ułożyła się moja historia, że nauczono mnie, co znaczy być prawym. Wierzę w słowa: „Prawda was wyzwoli”. Niestety, nie wszyscy ją kochają . Ale trzeba walczyć, by ludzi wychowywać w prawdzie – mówi na już wstępie.

 

Korzenie

– Ojciec, Kazimierz, oficer 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, a wcześniej Legionów II Brygady, został w 1924 r. przeniesiony z warszawskiej Cytadeli do służby w Korpusie Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie. Przyszło mi więc urodzić się w Wilnie, jak mówił marszałek Józef Piłsudski, miłym mieście. To miasto kocham najbardziej, do niego tęsknię, często je odwiedzam i chcę być z nim związany do końca – opowiada sędzia Nizieński.

Z radością wraca też myślą do czasów, kiedy – po ponownym przeniesieniu ojca – mając dwa lata, rozpoczął nowy okres w koszarach 23 Pułku Piechoty im. ppłk. Leopolda Lisa-Kuli we Włodzimierzu Wołyńskim – vis à vis słynnej Szkoły Podchorążych Artylerii. – Zasypiałem przy dochodzącej z placu apelowego pieśni żołnierzy „Wszystkie nasze dzienne sprawy”, budziła mnie pieśń „Kiedy ranne wstają zorze”, a między nimi, w ciągu dnia, był jeszcze hymn 23 Pułku: „Gdy ruszył na wojenkę, miał siedemnaście lat, a serce gorejące, a lica miał jak kwiat”. Te melodie zostały mi na całe życie – wspomina.

Kiedy miał sześć lat, ojciec wrócił do macierzystego 3. Pułku Piechoty Legionów II Brygady, już w Jarosławiu. Spędzili tam kolejne dziewięć lat. – Do dziś mam wystawioną w 1939 r. legitymację wojskową pozwalającą na wstęp do koszar. To jest dla mnie świętość – mówi z uśmiechem. Lata życia wśród piłsudczyków, żołnierska dyscyplina i prężność oraz wzór, który miał w ojcu, wyrzeźbiły w jego sercu umiłowanie polskiego wojska oraz obowiązek służby Polsce aż do ofiary z własnego życia. Chciał zostać żołnierzem Korpusu Kadetów lwowskiej „Jedynki”, ale nie zdążył.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły