18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowacki kryzys

Ocena: 0
482

Na Słowacji zamordowany został dziennikarz. Być może uczyniła to włoska mafia, o której pisał. W tle mogły być powiązania słowackich władz ze strukturami mafijnymi.

fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

W 2017 r. na całym świecie zginęło, według różnych danych, ponad 70 dziennikarzy – w tym dwie osoby w Unii Europejskiej, na Malcie i w Danii: Maltanka w efekcie eksplozji bomby, sprawa Duńczyka zaś jest dość zagadkowa i raczej nie polityczna. Generalnie Europa jest miejscem bezpiecznym dla pracowników mediów, którzy poza nią bywają aresztowani, torturowani i mordowani. Przypadek Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnirovej jest szczególny, ujawnił bowiem trudne problemy, z jakimi boryka się nasz południowy sąsiad.

 

Morderstwo

Veľka Mača to licząca ok. 2,5 tys. ludzi wieś położona na wschód od Bratysławy i zamieszkana w większości przez Węgrów, co ukazuje jeden z problemów Słowacji: na południu tego kraju, będącego przed I wojną światową częścią Węgier (w ramach monarchii austro-węgierskiej) dominują Węgrzy właśnie. To tam mieszkał Jan Kuciak, 27-letni dziennikarz portalu Aktuality.sk, zajmujący się przede wszystkim aferami korupcyjnymi.

W domu mieszkała też jego narzeczona, w tym samym wieku co on. Jej matka nagle straciła z nią kontakt – i zwróciła się do policji. Policjanci włamali się do domu Kuciaka i znaleźli oboje nieżywych. Kuciak miał ranę postrzałową klatki piersiowej, a Kušnirova została zabita strzałem w głowę.

„Zamordowanie dziennikarza jest jasnym znakiem przestępstwa przeciwko jednemu z najważniejszych filarów wolności: swobody wypowiedzi i praw obywateli do kontrolowania tych najsilniejszych i tych, którzy łamią prawo” – napisali w specjalnym oświadczeniu czołowi redaktorzy słowackich mediów. Wsparli ich koledzy z Czech, a także organizacje dziennikarskie, m.in. Reporterzy bez Granic.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły