18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skazani na reformy

Ocena: 0
104

– Rząd nie miał wyjścia. Oczekiwania na zmiany społeczne były bardzo duże – mówi prof. Rafał Chwedoruk

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Z prof. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, rozmawia Monika Odrobińska

 

Jak Panu się żyje w zreformowanym przez PiS kraju?

Wykonywany przeze mnie zawód wymaga dystansu. Ale nie powiem, żebym był zaskoczony rozwojem sytuacji w Polsce – tym, że mimo reformy goniącej reformę partia rządząca cieszy się niesłabnącym poparciem. Nagle Polacy zobaczyli, że państwo działa i że może złożyć obietnice, a co więcej: zrealizować je.

 

Co wynikło z niebieskiej teczki Beaty Szydło „Ustawy na 100 pierwszych dni” z kampanii wyborczej?

Z niebieskiej teczki PiS wycisnął to, co obywatele uznali za najważniejsze: politykę społeczną i gospodarkę. Program 500+ czy podwyższenie płacy minimalnej to kwestie, które przekładają się na nasze portfele lub portfele naszego otoczenia.

Państwo daje pieniądze, pozwala więcej zarabiać lub czyni życie bezpieczniejszym. Tak podnoszone przez niektórych relacje państwo-Kościół nie są dla społeczeństwa najważniejsze. I bliscy Kościołowi konserwatyści, i środowiska zlaicyzowane postrzegają dziś kwestie kulturowe jako perspektywę ingerowania władz publicznych w osobiste sprawy. Pokazały to czarne marsze – po dość dużych manifestacjach organizatorzy wieców zostali w politycznej próżni. To, czym zajmuje się opozycja – Trybunał Konstytucyjny, sądy – nie trafia w zainteresowania obywateli.

 

Złośliwi twierdzą, że programem 500+ PiS kupił sobie elektorat.

Współcześnie, w demokratycznych państwach, badania nad geografią wyborczą pozwalają politykom uzyskać wiedzę, gdzie mieszka najwięcej wyborców wahających się. W takie miejsca warto potem kierować rządowe inwestycje. Za jakiś czas wręcz matematycznie można wyliczyć, czy dana partia zwiększyła tam poparcie. Być może taka była strategia PiS.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -