24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Senat przyjął ustawę o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Ocena: 0
129

Senat przyjął w piątek ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

fot. PAP/Jacek Turczyk

Za głosowało 53 senatorów, 13 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu.

Senator Jan Rulewski (PO) podkreślił, że grupa senatorów PO rozumnie podeszła do ustaw o wsparciu osób niepełnosprawnych. Przypomniał, że Senat jednogłośnie przyjął ustawę o podniesieniu renty socjalnej. Stwierdził jednak, że "szereg postanowień" w ustawie o wsparciu osób niepełnosprawnych ma charakter pozorny lub "razi niekonsekwencją".

Senat przyjął ustawę bez poprawek. Zgłaszali je senatorowie PO, którzy zaproponowali m.in., aby podwyższono zasiłek pielęgnacyjny z 153 zł do 500 zł. Kwota ta miałaby obowiązywać przez rok, do rozwiązania kwestii orzecznictwa w Polsce. Inna poprawka zakładała, aby nie rzadziej niż raz na pięć lat rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem miały prawo do częściowo dofinansowanego turnusu rehabilitacyjnego.

Wcześniej podczas obrad senackiej komisji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał, że propozycja senatorów PO wykracza poza ustawę. – Rozumiemy pobudki, które przyświecają wnioskodawcom. W naszej opinii jednak procedowany projekt dotyczy wyłącznie rozwiązań z zakresu opieki zdrowotnej i świadczeń gwarantowanych, finansowanych ze środków publicznych. Wydaje się, że w tym zakresie ta propozycja (poprawki – PAP) wykracza poza zakres (ustawy – PAP) – mówił.

Inny senator PO Mieczysław Augustyn stwierdził przed głosowaniem, że ustawa jest ryzykowna i może m.in. zwiększyć kolejki do specjalistów. – Będziemy mieli kolejki w kolejkach. Co powiemy tym, którzy są po wypadkach, po wylewach, którzy potrzebują rehabilitacji, że teraz będą czekali, bo pierwsi będą ci ze znacznym stopniem niesamodzielności – mówił. – Państwo podejmujecie duże ryzyko i to wbrew oczekiwaniom osób, które protestują – dodał.

Zdaniem rządu, ustawa o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności spełnia postulat protestujących w Sejmie. Chodzi o dodatek rehabilitacyjny w kwocie 500 zł. Według autorów ustawy, przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Propozycja przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujący od 18 kwietnia w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy to zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. Senat przyjął w piątek ustawę w tej sprawie. Zakłada ona podniesienie renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Drugi postulat protestujących to wprowadzenie dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przedstawili w poniedziałek kolejną propozycję w tej sprawie: od września 2018 r. 250 złotych, od stycznia 2019 roku – dodatkowo 125 złotych i od stycznia 2020 r. również 125 złotych, co dałoby w sumie 500 złotych.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -