24 maja
czwartek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sejm powrócił do obrad. Ale tylko na chwilę

Ocena: 0
361

W środę o godz. 19:00 marszałek Marek Kuchciński otworzył 34. posiedzenie Sejmu. Posłowie uczcili pamięć czterech zmarłych w ostatnich dniach osób, m.in. Longina Komołowskiego. Potem marszałek ogłosił przerwę w obradach do czwartku do godz. 10:00.

Po otwarciu posiedzenia Marek Kuchciński wezwał do uczczenia pamięci zmarłych w ostatnich dniach : Longina Komołowskiego, Stanisława Hniedziewicza, Marii Łopatkowej i Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Posłowie odmówili modlitwę "wieczny odpoczynek".

Następnie marszałek ogłosił przerwę w posiedzeniu do czwartku do godz.10:00. Część posłów opuściła salę plenarną. Wokół mównicy sejmowej pozostaje grupa posłów PO.

– Marszałek skorzystał ze swojego prawa, ogłosił przerwę. Zobaczymy, jak jutro zdecyduje, czy Sejm będzie dalej kontynuowany, czy nie. Mam nadzieję, że czas do jutra do godz. 10:00 PO wykorzysta na opamiętanie się, bo okazuje się, że wszyscy, poza Platformą chcemy w tym parlamencie na sali posiedzeń pracować – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Na pytanie, jak w czwartek mogą przebiegać obrady Sejmu, odparła, że to jest pytanie do marszałka Sejmu. – To marszałek, w porozumieniu z Konwentem Seniorów, decyduje, jak będzie wyglądało posiedzenie Sejmu – zaznaczyła posłanka.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował PAP, że posłowie Platformy zostaną na sali obrad do czwartku. W czwartek rano zbiera się zarząd PO, później klub parlamentarny Platformy, który omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie.

– Zostajemy na sali obrad do rana, są dyżury rozpisane do rana – powiedział Neumann. – Galerię nam otworzono, rozmawiałem z marszałkiem Kuchcińskim na Konwencie, pytając go, jaka jest zasada działania dziennikarzy przez niego ogłoszona, nie przez marszałka (Senatu) Karczewskiego. Marszałek Kuchciński potwierdził mi, że wróciło do starych zasad dzisiaj. Prosiliśmy o otwarcie galerii i została otworzona – dodał.

Według szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru, "sytuacja się nie zmieniła, jeśli chodzi o budżet". – Cały czas można go zakwestionować – podkreślił. Pytany o działania Nowoczesnej podczas dalszej części 34. posiedzenia Sejmu w czwartek, Petru zapowiedział, że poinformuje o nich po porannym Konwencie Seniorów, bo na razie zbyt trudno przewidzieć, co się wydarzy. Ocenił jednocześnie, że PiS będzie chciał w czwartek dalej rozmawiać, bo "on się bardzo niekomfortowo czuje z budżetem, który nie został uchwalony".

Zdaniem Pawła Kukiza (Kukiz '15), "wszyscy politycy powinni przeprosić, ponieważ nie rozpoczynają dyskusji na temat koniecznych zmian ustrojowych, legislacyjnych, prawnych". – Prawo jest złe i od tego musimy zacząć – powiedział dziennikarzom polityk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły