28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu

Ocena: 0
475

Sejm odrzucił w czwartek wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, w którym kandydatem na premiera był Grzegorz Schetyna. – To stek kłamstw i oszczerstw – mówiła o wniosku premier Beata Szydło.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

W czwartkowej debacie w Sejmie rząd Beaty Szydło oprócz PO, krytykowały Nowoczesna, PSL i UED; w obronie Rady Ministrów stanęli PiS oraz koło Wolni i Solidarni. Klub Kukiz'15 nie wziął udziału w debacie.

W uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności Platforma zarzuciła rządowi, m.in. szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi i odpowiedzialnemu za nadzór na służbami specjalnymi ministrowi koordynatorowi Mariuszowi Błaszczakowi, że nie zrobili nic, by zapobiec "propagowaniu faszyzmu" podczas marszów 11 listopada, a policja zamiast "neofaszystów i bandytów", zatrzymywała ofiary ich ataków.

Przed wystąpieniem Schetyny, głos zabrała Beata Szydło, która uznała wniosek PO za "stek kłamstw i oszczerstw wobec polskiego rządu". Ostro skrytykowała Platformę za poparcie przez część jej europosłów niedawnej rezolucji PE na temat sytuacji w Polsce. Po raz kolejny padły zarzuty o "donoszenie na Polskę".

Beata Szydło, ministrowie, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz posłowie PiS opuścili salę plenarną przed wystąpieniem Schetyny. W rządowych ławach pozostała jedynie minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Rządu Szydło bronił klub PiS. Poseł Marcin Horała stwierdził, że cechą charakteryzującą obecny rząd jest jego skuteczne służenie Polsce. Wyliczał, że rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził program Rodzina 500 Plus, obniżył wiek emerytalny, uszczelnił system podatkowy, powstrzymał napływ imigrantów do Polski, a także osiągnął "rekordowo wysoki wzrost gospodarczy, istotny wzrost płac oraz najniższe od 1991 roku bezrobocie".

Także koło Wolni i Solidarni poparło działania rządu. Ireneusz Zyska ocenił, że rządy Zjednoczonej Prawicy to czas wielu sukcesów w polityce krajowej i zagranicznej. W jego ocenie, Polska odzyskuje dziś pozycję i godność, której została pozbawiona za rządów PO-PSL i "z uległego wasala staje się państwem, które prowadzi suwerenną politykę zagraniczną".

W czwartkowej debacie nie zabrał głosu przedstawiciel klubu Kukiz'15. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka powiedział PAP, że jego ugrupowanie "nie uczestniczy w partyjnych hucpach". W ocenie Tyszki, wniosek PO to tylko bicie piany, za którą nie stoi żadna merytoryczna alternatywa

Sejm odrzucił wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności. Przeciwko wnioskowi głosowało 239 posłów, za – 168, a 17 posłów wstrzymało się od głosu. Przeciwko wnioskowi opowiedzieli się posłowie PiS oraz WiS; za – posłowie: PO, N, PSL i UED. Połowa klubu Kukiz'15 wstrzymała się od głosu, druga połowa – nie wzięła udziału w głosowaniu.

Aleksandra Rebelińska (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter